Premiér to povedal vo štvrtok s tým, že rozpor s Istanbulským dohovorom je hlavne v definícii manželstva. Slovensko má totiž v ústave napísané, že manželstvo je zväzok výlučne medzi ženou a mužom, čo je v rámci Európy výnimočné.

R. Fico zároveň vyhlásil, že Slovensku nehrozia žiadne sankcie a dodal, že jeho rozhodnutie je prekonzultované s koaličnými partnermi. Osobitne menoval šéfa SNS Andreja Danka.

Avizoval legislatívne zmeny, ktoré na Istanbulský dohovor nadviažu. „Akékoľvek násilie na ženách je neprijateľné a nemá v našej spoločnosti žiadne miesto. Vieme porovnať tento medzinárodný dokument s našou legislatívou a zaviesť zmeny pre doplnenie ochrany práv žien,“ prisľúbil premiér.

Hovoril dokonca o tom, že Slovensko urobí „podstatne viac ako ktorékoľvek iné krajiny, ktoré tento dohovor podpísali a ratifikovali“.

Proti násiliu na ženách

Istanbulský dohovor hovorí najmä o predchádzaní násiliu na ženách. Ženy a dievčatá sú podľa neho vystavené najväčšiemu riziku rodovo podmieneného násili. Zároveň ale zdôrazňuje, že obeťami domáceho násilia bývajú aj muži a chlapci.

Odporúča tiež do vzdelávania zakomponovať tému rovnoprávnosti mužov a žien a búrania stereotypov, či osvetu proti domácemu násiliu.

Za Slovensko ho už v roku 2011 podpísala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, za jeho ratifikáciu viedli kampaň slovenskí umelci a športovci ako Richard Stanke či Peter a Pavol Hochschornerovci.

Konzervatívci sa boja novej definície rodu

Dohovor však prekáža konzervatívcom. Namietajú, že podporuje „gender ideológiu“ a sú zásadne proti tomu, aby sa rod považoval za niečo, čo si človek môže vybrať.

„Štát nemá právo miešať sa do toho, ako si muž so ženou rozdelia úlohy v rodine. Štát tu nie je na to, aby odstraňoval zvyčajné úlohy mužov a žien založené na tradícii, to je sociálne inžinierstvo,“ citoval Denník N Erika Zbinovského, hovorcu antikampane s názvom Slovenský dohovor za rodinu.

Najvýraznejšie proti dohovoru broja napríklad predseda SNS Andrej Danko, ale aj čelní predstavitelia cirkvi. Na Orave v strede februára pochodovalo proti dohovoru 1500 ľudí.

Správu sme aktualizovali o 15:36.