Slovensko je na reštart ekonomiky po dvoch vlnách pandémie nového koronavírusu dobre pripravené. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V Politike to vyhlásil premiér Eduard Heger (OĽANO).

Štát zasiahne tam, kde bude treba

Krajina má podľa neho na to kvalitný plán i dostatok financií. Investovať sa bude nielen do oblasti školstva či zdravotníctva. Ubezpečil, že ľudia čoskoro uvidia výsledky práce. 

KK5 Viedeň - Slovenský premiér Eduard Heger sa usmieva počas tlačovej konferencie s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom vo Viedni v utorok 4. mája 2021. FOTO TASR/AP 

Slovakian Prime Minister Eduard Heger smiles towards Austrian Chancellor Sebastian Kurz who speaks during a news conference about the outcome of their business meeting in Vienna, Austria, Tuesday, May 4, 2021. (AP Photo/Lisa Leutner)
Neprehliadnite

Premiér Heger sa neobáva straty ústavnej väčšiny, koalícia ustojí aj daňovo-odvodovú reformu

„Tento mesiac očakávame, že Európska komisia schváli náš plán obnovy. Cez leto bude generovať peniaze a koncom augusta alebo začiatkom septembra príde prvá tranža,“ uviedol Heger. Poznamenal, že paralelne s tým bežia kroky a procesy na to, aby mohli byť financie čo najskôr čerpané.

Plán obnovy je podľa neho kompatibilný s tým, čo krajina potrebuje. Obyvatelia sa môžu tiež spoľahnúť na to, že štát zasiahne vždy tam, kde to bude potrebné.

Do plánov zapadá aj exekučná amnestia

Diskusia o odškodňovacom zákone sa bude odvíjať od schváleného rozpočtu. Exekučná amnestia do plánov zapadá. V prípade daňovej reformy si treba počkať na návrh ministra financií Igora Matoviča (OĽANO). 

Premiér zároveň verí, že dôvera ľudí v právny štát na Slovensku sa opäť obnoví. Bude to podľa neho aj vtedy, keď obyvatelia uvidia, ako jednotlivé prípady začnú prichádzať na súd a budú reálne vidieť, že očista skutočne prebieha. Nesúhlasí s vyjadreniami o vojne.

Na snímke zľava minister financií SR Igor Matovič a premiér SR Eduard Heger (obaja OĽaNO)
Neprehliadnite

Heger pokračuje v šľapajách Matoviča a klame ľuďom do očí, kritizuje Hlas-SD

„Očista je rozsiahla. Je to beh na dlhú trať, nie je to jednoduchý proces,“ podotkol Heger s dôvetkom, že to nie je ľahké najmä vzhľadom na zdedenie krajiny s podozreniami z korupčných káuz. Proti tomuto procesu stojí podľa neho len líder opozičného Smeru-SD Robert Fico a šéf mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini. „Opozícia nechce právny štát,“ podotkol. 

Premiér tiež verí, že súčasná vládna koalícia dovládne celé svoje funkčné obdobie. Dôležitým aspektom je podľa neho spolupráca.