„Dnes tieto dáta majú k dispozícii mobilní operátori. Aj zákon o GDPR hovorí, že práve v takomto čase by sme tie dáta mohli využívať, ale na to, aby si aj títo mobilní telekomunikační operátori boli istí, aby sme naozaj tomu spravili zákonnú formu a priestor, aby sme tieto dáta mohli využívať v záujme ochrany verejného zdravia, predložíme ešte dnes v skrátenom legislatívnom konaní zmenu príslušného zákona,“ priblížil I. Matovič.

Zároveň uviedol, že minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) bude zaviazaný, aby vyrokoval so všetkými mobilnými operátormi možnosť zasielania bezplatných cielených správ tým, ktorým je potrebné komunikovať cielené posolstvá.

„To znamená, keď vieme identifikovať ľudí nad 65 rokov, aby sme im cielene posielali tieto inštrukcie aj upozornenia, ako sa majú správať pravidelne, lebo sa spoliehame na to, keď nezaberú tieto výzvy, možno zaberie to, že každé ráno pípne SMS s tým, čo majú robiť, aké sú pravidlá ich správania, kedy porušujú zákon, kedy ohrozujú svoje zdravie alebo kedy ohrozujú zdravie iných ľudí,“ spresnil predseda vlády.