Skupina švajčiarskych politikov vytvorila organizáciu Stop Blackouts a plánuje spustiť petíciu požadujúcu revíziu energetickej politiky krajiny s cieľom zabezpečiť dostatočné dodávky elektriny a zachovať jadrovú energiu. Švajčiarsko teraz plánuje ukončiť činnosť svojich piatich jadrových reaktorov na základe rozhodnutia z roku 2017, ktoré bolo vyvolané obavami o bezpečnosť po jadrovej katastrofe v japonskej Fukušime v roku 2011. Jeden jadrový reaktor už odstavilo, uviedla agentúra Reuters.

Požadované zachovanie jadrovej energie

Podľa pravidiel švajčiarskej priamej demokracie môže byť ústava zmenená prostredníctvom referenda. Aby bolo referendum uskutočnené, je potrebné za 18 mesiacov zozbierať 100-tisíc podpisov.

Iniciatíva Stop Blackouts uviedla, že plánuje spustiť petíciu v utorok. Piati zo šiestich členov výboru organizácie sú zákonodarcovia zo stredopravicových strán.

„Donedávna malo Švajčiarsko bezpečnú výrobu elektriny prakticky bez oxidu uhličitého: Ekologicky a klimaticky šetrná kombinácia vodnej a jadrovej energie má byť bezdôvodne opustená," uvádza sa na internetových stránkach Stop Blackouts.

„Bez jadrových elektrární sa nezaobídeme," povedala švajčiarskemu listu SonntagsZeitung predsedníčka výboru Stop Balckouts Vanessa Meuryová. Zmena ústavy, o ktorú skupina usiluje, by urobila Bern oficiálne zodpovedným za zabezpečenie dodávok energie s využitím akejkoľvek formy výroby elektriny šetrnej k životnému prostrediu.

Švajčiarske plány na zimu

V utorok má švajčiarska vláda predstaviť plán, ako sa mieni vyrovnať s prípadným nedostatkom energie spôsobeným vojnou na Ukrajine. Plán by mal uprednostniť dobrovoľné znižovanie spotreby zo strany spotrebiteľov. Švajčiarsko celkovo vyrába viac elektriny, ako spotrebuje, ale v zime je závislé od dovozu od susedov.

V prípade nedostatku elektriny by sa krajina mohla uchýliť k štvorhodinovým regionálnym výpadkom, povedal v júli jeden z vysokých predstaviteľov energetického sektora.

Plynová kríza tiež prinútila susedné Nemecko k tomu, aby zvážilo predĺženie životnosti svojich troch zvyšných jadrových elektrární.

Ďalšie dôležité správy

Švajčiarsko - Zurich
Neprehliadnite

Švajčiarske kantóny pripravujú núdzové zimné plány, federálna vláda čelí kritike