Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom videoposolstve v noci na stredu oznámil, že situácia na 4 000 štvorcových kilometroch územia Ukrajiny oslobodeného od ruskej armády je už stabilizovaná.

Podľa britskej stanice BBC ukrajinský prezident dodal, že na ďalších oslobodených územiach - s približne rovnakou rozlohou - sa situácia postupne tiež stabilizuje: ukrajinská armáda tam identifikuje zostávajúcich ruských vojakov a diverzantov, pátra po kolaborantoch a zadržiava ich a obnovuje celkovú bezpečnosť.

V oslobodených mestách vyplácajú dôchodky

Informoval tiež, že v oslobodených mestách Balaklija a Hrakove sa už začalo s vyplácaním dôchodkov, a to spätne za posledných päť mesiacov, keď ich výplata pre ruskú okupáciu nebola možná. Zelenskyj ubezpečil, že „všetci ukrajinskí dôchodcovia na oslobodenom území (svoje) dôchodky dostanú".

Balík odporúčaní o bezpečnostných zárukách

Zelenskyj vo svojom videopríhovore komentoval aj balík odporúčaní o bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu, ktorý z jeho poverenia vypracovali bývalý generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Anders Fogh Rasmussen a vedúci prezidentskej kancelárie Andrij Jermak.

Zelenskyj vyzdvihol, že základom návrhov sú „jasné a právne záväzné kroky, konkrétne a včasné opatrenia, najmä preventívne, zamerané na to, aby zabránili vojne a schladili agresora v jeho zámeroch".

Podľa Zelenského ide o záruky, aké Ukrajina pred ruskou inváziou nemala. Toto bol aj dôvod, „prečo Rusko nadobudlo pocit, že mu vojna proti Ukrajine prejde,“ povedal Zelenskyj.

Pomoc NATO by nemala byť obmedzovaná 

Predložená správa, ktorá je výsledkom rozsiahlych diplomatických konzultácií, nenavrhuje, aby krajiny NATO kolektívne ponúkali svoje vojenské jednotky na obranu Ukrajiny. Uvádza však, že objem vojenskej, diplomatickej a ekonomickej pomoci na základe bilaterálnych dohôd by nemal byť obmedzovaný. Táto podpora by mohla byť prispôsobená úrovni hrozby a týkať sa celého medzinárodne uznaného územia Ukrajiny. V správe sa tvrdí, že najsilnejšou bezpečnostnou zárukou pre Ukrajinu je jej schopnosť brániť sa proti agresorovi.

Ďalšie dôležité správy

KK27 Kyjev - Žena drží ukrajinskú vlajku pred zničenými ruskými tankami vystavenými na Námestí nezávislosti (Majdan) v utorok 23. augusta 2022 v Kyjeve. Kyjevské úrady do štvrtka zakázali masové zhromaždenia v hlavnom meste z obáv pred ruskými raketovými útokmi. Deň nezávislosti Ukrajiny pripadá na stredu 24. augusta. FOTO TASR/AP
A woman holds the flag of Ukraine while looking over a row of destroyed Russian military vehicles on display at Maidan Square in Kyiv, Ukraine, Tuesday, Aug. 23, 2022.
Neprehliadnite

V ruskej štátnej televízii zaznelo niečo neslýchané. „Ukrajinu nemožno poraziť,“ tvrdí politik