Spojené štáty, covidom najviac zasiahnutá krajina na svete, v súčasnosti eviduje priemerne 1 150 úmrtí denne na covid, vyplýva z údajov Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Americký prezident Joe Biden varoval, že koronavírusový variant omikron sa v Spojených štátoch ,,začne šíriť oveľa rýchlejšie". Vyzval Američanov, aby sa dali zaočkovať. Informovala o tom agentúra AFP.

Riziko spojené s Johnson & Johnson

CDC v Spojených štátoch však odporúčili uprednostnenie inej vakcíny proti covidu-19, ako je Johnson & Johnson, uvádza The New York Times. Nové údaje totiž ukázali, že existuje vyššie riziko stavu zrážania krvi, ako sa predtým vedelo a niekoľko laboratórnych experimentov naznačuje, že jedna dávka tejto vakcíny môže poskytnúť malú obranu proti variantu omikron.

KK29 Moskva - Zdravotníčka očkuje ženu vakcínou Sputnik V proti ochoreniu Covid-19 v Moskve 19. novembra 2021. Ruské úrady v piatok oznámili rekordný počet úmrtí na koronavírus už tretí deň po sebe. FOTO TASR/AP
A medical worker administers a shot of Russia's Sputnik V coronavirus vaccine at a vaccination center in Moscow, Russia, Friday, Nov. 19, 2021. Russian authorities on Friday reported a record number of coronavirus deaths for the third day in a row. (AP Photo/Pavel Golovkin)
Neprehliadnite

EMA odporučila podávanie posilňovacej dávky vakcíny od firmy Johnson & Johnson

Najvyššie riziko bolo u žien medzi 30 a 49 rokom života. Nežiaduce účinky sa ukázali v pomere 1 ku 100 000. Vakcína Janssen sa však z trhu nesťahuje. Zostane možnosťou pre tých, ktorí „nie sú schopní alebo ochotní“ dať sa zaočkovať populárnejšími vakcíami od spoločností Moderna alebo Pfizer-BioNTech. 

Niektoré vlády už zaviedli obmedzenia na "injekciu" odJohnson & Johnson práve z dôvodu rizika zrážania krvi. Fínsko, Dánsko a Slovinsko ju prestali používať a niekoľko ďalších krajín jej dalo nižšie hodnotenie ako vakcínam Pfizer-BioNTech a Moderna. Niektoré krajiny tiež odporučili lekárom, aby informovali ženy mladšie ako 50 rokov o možnom riziku.

Jedinou ochranou očkovanie

,,Jedinou skutočnou ochranou je dať sa zaočkovať," povedal Biden a predpovedal "zimu ťažkých chorôb a smrti" pre neočkovaných. Biden zdôraznil, že je dôležité, aby očkovaní ľudia dostali posilňovaciu dávku, a tí, ktorí ešte neboli očkovaní, prvú dávku.

China Gets Ready For Beijing 2022 Winter Olympics
Neprehliadnite

5 kľúčových vecí, ktoré vieme o omikrone a ochrane pred ním

Predstavitelia federálneho zdravotníctva už v októbri povolili posilňovacie dávky pre ľudí, ktorí dostali jednu dávku vakcíny Johnson & Johnson najmenej po dvoch mesiacoch. Sprístupnili im aj možnosť dostať druhú dávku vakcíny Pfizer alebo Moderna.

Zástupkyňa hovorkyne Bieleho domu Karine Jean-Pierreová naznačila, že administratíva v súčasnosti nemá v úmysle prijať konkrétne reštriktívne opatrenia; namiesto toho sa chce zamerať na očkovanie.

Asi 16 miliónov ľudí v Spojených štátoch dostalo vakcínu Johnson & Johnson ako svoju primárnu imunizáciu v porovnaní so 73 miliónmi plne zaočkovaných vakcínou Moderna a 114 miliónmi vakcínami Pfizer-BioNTech.

Holanďanom začne čiastočný lockdown, na vine je rekordný nárast prípadov.
Neprehliadnite

Už aj omikron má novú mutáciu. Klasické PCR testy sú na ňu prikrátke