Testy uskutočnené in vitro na pseudovíruse ukázali že antivírusová monoklonálna protilátka sotrovimab vyvinutá GSK je účinná proti všetkým mutáciám na glykoproteínových výbežkoch koronavírusového variantu omikron.

Test bol vykonaný na všetkých 37 doposiaľ známych mutáciách na výbežkoch (spikoch) omikronu, napísala agentúra Bloomberg.

WA 37 Madrid - Zdravotná sestra pripravuje striekačky s vakcínami proti ochoreniu COVID-19 v očkovacom centre v Madride v stredu 1. decembra 2021. Španielsko potvrdilo druhý prípad nákazy novým koronavírusovým variantom omikronom. Pozitívny test mala 61-ročná žena, ktorá sa vrátila v pondelok z dovolenky v Juhoafrickej republike. FOTO TASR/AP 

A nurse prepares vaccines in the Wizink Center, currently used for COVID-19 vaccinations in Madrid, Spain, Wednesday, Dec. 1, 2021. Health authorities in
Neprehliadnite

Omikron mení pravidlá pandémie: Nový variant sa správa inak než ostatné

Svet sa omikronu obáva

Výsledky testov zverejnených GSK prišli v čase, keď v laickej aj odbornej verejnosti vládnu obavy, či koronavírusový variant omikron nie je schopný oklamať v súčasnosti aplikované koronavírusové vakcíny a terapiu.

Británia už látku schválila

Testy dokázali, že podávanie sotrovimabu znížilo riziko hospitalizácie alebo smrti u pacientov s miernym alebo stredne ťažkým priebehom ochorenia covid-19 až o 79 percent.

Sotrovimab predávaný pod obchodným názvom Xevudy už dostal zelenú od príslušných úradov v Británii.

covid team
Neprehliadnite

Na omikron reagujú rôzne krajiny rôzne. Od karantén až po pokuty za neočkovanie