Opakované zablokovanie parlamentu, ktoré predchádzalo schváleniu zvýšenia tohtoročného rozpočtu o 1,5 miliardy eur, bolo zbytočné a SaS ním chcela po odchode z koalície ukázať svoju dôležitosť. V TASR TV to povedal predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš.

SaS podmienila podporu zvýšenia rozpočtu doplnením špecifikácie spôsobu využitia týchto peňazí na riešenie dôsledkov energetickej krízy priamo do zákona a kým podmienka nebola splnená, blokovala rokovanie NR SR.

Šipoš: Vedia obštruovať

„SaS sa snaží ukázať, že sú pre nás potrební a musíme sa k nim chodiť doprosovať,“ tvrdí Šipoš. „Spojili sa so Smerom, Hlasom, ĽSNS a Republikou a ukázali nám, že vedia obštruovať parlament. Ich argument, že dávame nejaké bianko šeky, neobstojí. My sme jasne hovorili, že to pôjde na pomoc v energetickej kríze,“ reaguje Šipoš.

Požiadavka SaS sa podľa neho dala splniť aj bez obštrukcie parlamentu, napríklad pozmeňujúcim návrhom v druhom čítaní. „Oni sa rozhodli, že im to nestačí a chcú to mať v zákone. My s tým žiaden problém nemáme, my tie peniaze nerozkradneme, ani si ich nerozdáme medzi sebou,“ zdôraznil predseda poslaneckého klubu OĽANO.

Sme rodina vyjednáva podľa neho lepšie

Dodal, že vyjednávacie možnosti jeho hnutia pri hľadaní podpory v parlamente sú obmedzené, keďže časť poslaneckého klubu má výhrady k spolupráci s niektorými nezaradenými poslancami. „Ako OĽANO rokujeme prioritne s poslancami SaS a s nezaradenými, ktorí odišli z nášho klubu,“ konštatoval Šipoš. „Sme rodina má oveľa lepšie vyjednávacie schopnosti, oni nemajú problém sa rozprávať s akýmkoľvek poslancom,“ priznal.

Výsledky rokovaní o podpore SaS v parlamente sú podľa neho rôzne. „Ideme od zákona k zákonu a od schôdze k schôdzi. Niekedy sa s nimi vieme dohodnúť, inokedy nie,“ konštatoval Šipoš.

Pripravení aj na rozpočtové provizórium

V prípade zákona o štátnom rozpočte na budúci rok sa Šipoš spolieha na zodpovednosť poslancov, keďže súčasťou rozpočtu budú aj zvyšovania platov vo viacerých sektoroch či pomoc v energetickej kríze.

„Opozícia politikárči a snaží sa zákon roka 'zarezať', Robert Fico to povedal úplne otvorene. Snažia sa zarezať túto vládu a za každú cenu sa vrátiť k moci,“ tvrdí Šipoš. „Ale nezarežú nás. Zarežú ľudí, ktorí to najviac potrebujú,“ upozorňuje na riziká neschválenia rozpočtu.

OĽANO je však podľa neho pripravené aj na možnosť, že rozpočet neprejde a do nového roka vstúpime v rozpočtovom provizóriu.

Ďalšie dôležité správy

Milan Krajniak
Neprehliadnite

Úradník môže byť od novembra taxikárom, účtovník barmanom. Toto je 11 zmien v Zákonníku práce