Voľba nového generálneho riaditeľa RTVS by sa mala presunúť z Národnej rady (NR) SR späť na pôdu dozorného, respektíve kontrolného orgánu RTVS. Ako po stretnutí pracovnej skupiny vo štvrtok povedala ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO), v hre sú dva modely. O tých sa ešte bude diskutovať.

Štátny tajomník rezortu kultúry Radoslav Kutaš vysvetlil, že jeden model sa vracia k štatutárnemu orgánu, ktorým je generálny riaditeľ. Druhý kombinovaný model počíta s kolektívnym štatutárnym orgánom. Ten by predstavovala výkonná rada, ktorú by tvorilo viacero manažérov v rámci RTVS. Oba modely počítajú s tým, že popri Rade RTVS bude existovať aj dozorná komisia.

Na snímke nápis na budove RTVS v Mlynskej doline. Bratislava, 16. júla 2020. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

RTVS odmieta Čekovského tvrdenia, reči o Rezníkovom plate sú vraj prvoplánovo účelové

Šéfka rezortu kultúry zdôraznila, že nový spôsob voľby nového generálneho riaditeľa RTVS má byť apolitický a demokratický, ako sa aj vláda zaviazala vo svojom programovom vyhlásení.

Členka Výboru NR SR pre kultúru a médiá Monika Kozelová (OĽANO) avizovala, že snahou je aj finančný reštart rozhlasu a televízie. Priestor by miesto externých firiem mali dostať interní zamestnanci, ktorých označila za „expertov vo svojej práci“.

Predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽANO) doplnil, že sa pozreli aj na príklady voľby riaditeľa verejnoprávneho média z iných krajín Európskej únie (EÚ). „Dá sa povedať, že asi neexistuje v rámci Európy nejaká šablóna alebo model, ktorý by sa dal aplikovať kedykoľvek a kdekoľvek. Každá krajina má nejaké špecifiká a zároveň má na ne prispôsobenú aj voľbu riaditeľa alebo orgánu, ktorý rozhoduje vo verejnoprávnom médiu, ale aj kontrolného orgánu,“ povedal s tým, že podobným smerom sa vydáva aj slovenský rezort kultúry.

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) počas tlačovej konferencie po návšteve Ústavu na výkon väzby a ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave 5. mája 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Kultúrny výbor žiada Radu RTVS preveriť podozrenia súvisiace s Kolíkovou

Na diskusii sa zúčastnili okrem zástupcov rezortu kultúry či zástupcov Výboru NR SR pre kultúru a médiá aj Transparency International Slovensko, Reportéri bez hraníc, Memo 98, riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník a zástupcovia Rady RTVS.

Právnu úpravu zákona by chcelo predložiť MK SR ešte do konca roka.