Viaceré stavovské združenia pedagógov žiadajú stiahnutie zákona pre netransparentný postup jeho tvorby. Odborníci tiež upozorňujú, že opakuje chyby minulosti – podporuje naháňanie školení pre vyšší plat a ponecháva v rukách ministerstva moc rozhodovať o tom, ktoré školenia budú viesť k príplatku a ktoré nie.

Rezort školstva tvrdí, že všetky zmeny sú v prospech učiteľov a boli prerokované so školskými odborármi, ktorí zastupujú 50-tisíc ľudí. Predseda parlamentného výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie Ľubomír Petrák (Smer-SD) v rozhovore pre TREND uznáva, že odmeňovanie učiteľov by malo byť nastavené inak, ale zmene bráni odpor odborárov a vzhľadom na rozdelenie rezortov je zodpovednosť v rukách koaličného partnera.

Desať pedagogických združení spustilo petíciu za stiahnutie zákona z parlamentu. Podpísalo ju už viac ako 15-tisíc ľudí, učiteľov je zhruba 70-tisíc. Nie je taký masívny odpor dôvodom na stiahnutie a prepracovanie zákona?

Na Slovensku sú dve skupiny učiteľov, ktoré sa navzájom bijú. Jedna skupina chce ísť do razantných zmien, druhá nie. Ak porovnáme veľkosť týchto skupín, tak skupina, ktorá chce ísť do razantných zmien, je na úrovni 10-20 percent, ale tá konzervatívnejšia skupina je na úrovni 50 percent. Ako legislatívne oddelíte tieto protichodné skupiny, keď pre všetkých majú platiť rovnaké pravidlá? To je extrémny problém.

Považujete za správny predložený návrh zákona, ktorý zachováva systém vzdelávania prepojený na platy a petícia ho žiada stiahnuť ?

Odkedy som predseda výboru, prezentujem tri roky to isté. Tvrdím, že súčasný spôsob odmeňovania je cesta do pekla, ktorú musíme čím skôr ukončiť. Hovorme o tom, že 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa