Z čela najväčšej poľskej banky PKO BP po 12 rokoch odchádza Zbigniew Jagiello. Na prekvapivú správu investori zareagovali výpredajom akcií banky, ktoré tak prudko oslabili. Jagiello podľa médií odstupuje k dátumu konania tohtoročného valného zhromaždenia, čo je 7. júna.

„Bol jediným šéfom veľkej spoločnosti s účasťou štátu, ktorý zostal vo svojom kresle za vlád Práva a spravodlivosti (PiS). Pre bankové kruhy je to šokujúca informácia, aj keď v politických kruhoch kolovali zvesti o bankárovom odchode už dlhšiu dobu," napísal poľský server Business Insider.

WA 40 archív Sandy - Na archívnej snímke z 3. apríla 2013 bitcoiny, najväčšia a najznámejšia kryptomena. Bitcoin rovnako ako ďalšie kryptomeny pokračoval v utorok 27. apríla 2021 v raste po výraznom posilnení na začiatku týždňa. Digitálne meny podporila správa, že banka JPMorgan Chase pripravuje spustenie aktívne riadeného bitcoinového fondu. To by znamenalo, že najväčšia americká megabanka, u ktorej to je najmenej pravdepodobné, uzná kryptomeny ako novú triedu aktív, uviedla stránka CoinDesk. J
Neprehliadnite

Švajčiarska banka USB zvažuje, že klientom ponúkne investície do kryptomien

Jagiellovo odstúpenie je podľa serveru súčasťou širšieho politického plánu, ktorý vypracovalo užšie vedenie PiS a ktorý držalo v prísnej tajnosti. Z toho dôvodu nie sú ani známe žiadne podrobnosti.

Jagiello v bankovníctve pôsobí už štvrť storočia. Šéfom PKO BP sa stal v roku 2009 za koaličnej vlády liberálov a ľudovcov. Po zmene vlády v roku 2015 ako jeden z mála prečkal zásadné zmeny. Médiá špekulovali, že ho mohla zachrániť skutočnosť, že sa poznal s kolegom z bankovej brandže Mateuszom Morawieckým, ktorý sa neskôr z ministra povýšil na predsedu vlády. Podľa inej verzie plán Jagiellovho odchodu z funkcie vypracoval pred niekoľkými týždňami sám Morawiecki a teraz ho len ohlásili, uviedol server.

Sama banka zdôraznila, že Jagiello dôvody odstúpenia neuviedol.

Na snímke guvernér NBS Peter Kažimír počas tlačovej konferencie na tému:
Neprehliadnite

Banky majú pekné zisky, na predkrízovej úrovni ešte nie sú

Trh informácia o odchode vrcholového bankára nenadchla. Akcie banky po ohlásenej rezignácie klesli až o osem percent, než straty zmiernili zhruba na šesť percent, dodal server.

Jagiello s odkazom na digitalizáciu finančného ústavu a zavádzanie nových technológií hovorieval, že nevedie najväčšiu banku v Poľsku, ale najväčšiu fintu. Vlani po vypuknutí pandémie predpovedal, že nastane „nová normálnosť", v ktorej „nám lieky a vakcíny umožnia fungovať", ale že to bude „sociálne a hospodársky iné fungovanie, než doteraz".

Bankár tiež vyjadroval jasné názory na problémy v sektore a ešte pred verdiktom Súdneho dvora Európskej únie a poľského najvyššieho súdu pristúpil na kompromis s klientmi, ktorí si vzali hypotekárne úvery vo švajčiarskych frankoch, a potom doplatili na kurzové výkyvy. Aj napriek tejto skutočnosti a napriek pandémii a zníženiu úrokových sadzieb skupina PKO za minulý rok zvýšila zisk.