Generálny riaditeľ technologickej spoločnosti Microsoft Satya Nadella predal minulý týždeň takmer polovicu svojich firemných akcií za viac ako 285 miliónov dolárov. Vyplýva to zo záznamov americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC).

WA 27 archív Paríž - Na archívnej snímke z 8. januára 2021 logo Microsoftu na budove sídla spoločnosti v Paríži. Štvrťročný čistý zisk Microsoftu vzrástol o 33 percent na 15,5 miliardy dolárov. Hospodárenie podporil záujem o cloudové služby, ktoré ťažia z rozmachu práce z domu a vzdelávania prostredníctvom internetu počas koronavírusovej poandémie.  FOTO TASR/AP 

The logo of Microsoft is displayed outside the headquarters in Paris, Friday, Jan. 8, 2021. As the pandemic raged through the U.S., M
Neprehliadnite

Microsoft predbehol Apple a stal sa najhodnotnejšou verejne obchodovanou firmou

Jeho krok vyvolal špekulácie, píše nemecký časopis Der Spiegel. Nadella vlastnil zhruba 1,7 milióna akcií. Podľa záznamov SEC sa 54-ročný manažér počas dvoch dní zbavil takmer 840-tisíc z nich. Zasvätené zdroje uvádzajú, že to bol jeho zatiaľ najväčší predaj akcií firmy, ktorú vedie.

Finančné plánovanie

Jeden z firemných zdrojov povedal denníku The Wall Street Journal, že sa Nadella akcií zbavil "z dôvodu osobného finančného plánovania a diverzifikácie". Dodal, že šéf Microsoftu sa zasadzuje o trvalý úspech firmy a jeho akciový podiel výrazne prekračuje požiadavky, ktoré predstavenstvo určilo.

Windows 11
Neprehliadnite

Oplatí sa prejsť na Windows 11? Podpora Windows 10 končí v roku 2025

Podľa časopisu Der Spiegel by ale predaj akcií mohol súvisieť s tým, že Nadella bude musieť už čoskoro zaplatiť vysoké dane. Pozorovatelia sa domnievajú, že peniaze bude potrebovať na odvody, ktoré by sa nanovo mohli vzťahovať na dlhodobé kapitálové výnosy.

Doteraz sa v Spojených štátoch zisk z akcií danil až po ich predaji. Mnohé americké spoločnosti tak radšej vlastné akcie vykupovali, aby nemuseli vyplácať dividendy, a tým ich kurz oslabovali, dodáva týždenník.

Predáva aj E. Musk

Aj šéf americkej automobilky Tesla Elon Musk predáva akcie svojej firmy niekoľko týždňov vo veľkom . Už dal na trh akcie v hodnote niekoľko miliárd dolárov. Aj v Muskovom prípade sa špekuluje o daňových motívoch tohto kroku. Nadella ich v Microsofte od roku 1992. Po prevzatí vedenia v roku 2014 urobil z firmy jeden z najhodnotnejších podnikov na svete.

Autopilot: V Tesle sa stal synonymom pre autonómnu jazdu, spôsobil však už pomerne dosť kolízií.
Neprehliadnite

Tesla má ďalší problém. Autá „vidia duchov“ a brzdia bezdôvodne

V Indii narodený manažér pretvoril technologickú spoločnosť na popredného poskytovateľa cloudu pre firmy a počas pandémie koronavírusu dokázal jej podnikanie rozšíriť. Microsoft má aktuálne trhovú kapitalizáciu 2,53 bilióna dolárov. V júni bol Nadella menovaný aj za predsedu jeho predstavenstva, čo mu dalo ešte väčšiu rozhodovaciu právomoc.