Spoločnosť sa musí spojiť, aby maximalizovala príležitosti a zmiernila nebezpečenstvá umelej inteligencie, vysvetlil v rozhovore pre CNBC generálny riaditeľ Microsoftu Satya Nadella svoje najväčšie obavy z novej technológie.

„Určite chceme výhody tejto technológie a chceme zmierniť jej nedozerné následky,“ povedal S. Nadella s tým, že všetky zainteresované strany sa musia v tomto úsilí zjednotiť.

Zákonodarcovia, technologickí lídri a vývojári si lámu hlavu nad tým, ako regulovať vznikajúcu generatívnu technológiu AI. Dostala sa do povedomia verejnosti najmä po spustení četbota ChatGPT od firmy OpenAI koncom minulého roka.

Napredovanie tejto technológie odštartovalo preteky medzi veľkými technologickými spoločnosťami, ako je Google či Microsoft, ktorý je dlhoročným partnerom OpenAI. Firmy ako americká Tesla však začali pokrok bojkotovať. Generálny riaditeľ Elon Musk bol jedným z 27-tisíc signatárov, ktorí v marci podpísali otvorený list. Laboratóriá AI v ňom vyzvali, aby pozastavili svoj vývoj.

S. Nadella potvrdzuje, že vývoj AI prebieha rýchlo, ale ľudia zostávajú neoddeliteľnou súčasťou procesu. „Ide to rýchlo, ale rýchlo správnym smerom.“ Zakaždým, keď sa objaví nová prevratná technológia, na trhu práce môžu nastať zmeny, pripustil. Šéf Microsoftu však verí, že AI na druhej strane vytvorí nové pracovné miesta.

„Myslím si, že môžeme tu mať aj miliardu vývojárov. Svet ich v skutočnosti potrebuje,“ povedal. Ľahší prístup k vedomostiam ovplyvní podľa neho aj vzdelávanie. Deťom by mohol poslúžiť napríklad „AI učiteľ“, ktorý dokáže informácie triediť a odstrániť „strach z učenia“.

S. Nadella v závere parafrázoval slová nezabudnuteľného Stevea Jobsa, že „počítače sú bicykle pre našu myseľ“. „Teraz sme o kúsok ďalej, máme parný stroj pre myseľ.“

Ďalšie dôležité správy

WA 33 Mountain View - Na snímke výkonný riaditeľ spoločnosti Alphabet Sundar Pichai vystupuje na vývojárskej konferencii Google I/O v kalifornskom Mountain View v stredu 10. mája 2023. FOTO TASR/AP


Alphabet CEO Sundar Pichai speaks at a Google I/O event in Mountain View, Calif., Wednesday, May 10, 2023. (AP Photo/Jeff Chiu)
Neprehliadnite

Myšlienky Google vyplávali na povrch. Toto si myslí o budúcnosti umelej inteligencie