Samotné zvýšenie platov zdravotníkov podľa Slovenskej lekárskej komory (SLK) na stabilizáciu sektora nestačí. Komora zároveň kritizuje, že návrh zvýšenia miezd, ktorý v stredu schválila vláda, nerieši ambulantný sektor. Žiada zvýšenie rozpočtu pre zdravotníctvo, ktoré sa premietne do zmlúv pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Celoplošné zvyšovanie platov

„Už od nášho snemu v roku 2021, na ktorom bol schválený nami dva roky pripravovaný materiál Koncepcia zdravotníctva SR podľa SLK, sme upozorňovali a žiadali systémové zmeny," skonštatovala komora s tým, že vládou schválený návrh považuje len za začiatok.

Nesúhlasí s tým, že platové zvýšenie sa týka len skupiny zdravotníkov v ústavných zariadeniach. „Zvýšenie musí zahŕňať všetky skupiny lekárov, aj ambulantný sektor," upozornila SLK. Optimálne zvýšenie miezd je podľa komory také, po ktorom by bol základný plat lekára po atestácii na úrovni minimálne trojnásobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve s primeraným zvýšením podľa rokov praxe.

Viac peňazí pre zdravotníctvo

SLK zároveň žiada zvýšenie rozpočtu pre zdravotníctvo. „Vrátane platieb za poistencov štátu tak, aby sa toto zvýšenie premietlo do zmlúv pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Uzatvorené zmluvy im musia zabezpečiť pokrytie všetkých nákladov potrebných nielen na prevádzku, ale aj rozvoj nemocničných a ambulantných zdravotníckych zariadení," doplnila komora.

Vláda v stredu schválila návrh na zvýšenie platov zdravotníkov. Okrem avizovaného zvyšovania miezd lekárov a sestier rieši aj platy ostatných zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. Okrem zvyšovania platových koeficientov sa majú pri mzdách zohľadňovať aj roky praxe.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas tlačovej konferencie po rokovaní 104. schôdze vlády SR 21. septembra 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Ministerstvo zdravotníctva v nemocniciach preveruje situáciu s výpoveďami lekárov