Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair potvrdila v piatok svoje plány na odchod z burzy v Londýne, pričom sa tak stane na budúci mesiac. Dôvodom sú vysoké náklady a klesajúci objem obchodov v dôsledku odchodu Británie z Európskej únie.

Aerolínie prvýkrát svoje plány naznačili začiatkom novembra, keď vedenie uviedlo, že spoločnosť zvažuje odchod z LSE (London Stock Exchange). V piatok Ryanair rozhodnutie potvrdil s už presným dátumom.

Po brexite stratil Londýn top pozíciu

Už krátko po odchode Británie z EÚ stratil Londýn pozíciu najväčšieho európskeho akciového trhu, keď ho z top pozície vytlačil Amsterdam.

Ryanair v piatok informoval, že posledným dňom obchodovania na burze v Londýne bude 17. december. Aj naďalej sa však s jeho akciami bude obchodovať na burze Euronext v Dubline.

Väčšinový podiel v Ryanairi je v rukách akcionárov mimo EÚ

Takýto krok urobili aerolínie v reakcii na vývoj situácie na trhu po brexite, keďže Brusel požaduje, aby letecké spoločnosti v EÚ boli z väčšej časti kontrolované subjektmi z Európskej únie. Po brexite sa však väčšinový podiel v Ryanairi ocitol v rukách akcionárov mimo EÚ.

Spoločnosť preto začiatkom roka obmedzila práva britských akcionárov, v dôsledku čoho objem obchodov na LSE výrazne klesol.

Ryanair
Neprehliadnite

Cestujúcich bolo opäť viac, Ryanair aj Wizz Air hlásia zdvojnásobenie počtu