Britsko-holandská ropná spoločnosť Royal Dutch Shell kvôli tlaku časti akcionárov zjednoduší podnikovú štruktúru a svoj daňový domicil prenesie do Británie. Firma dnes oznámila, že ukončí aj duálnu akciovú štruktúru a bude mať iba jednu triedu akcií. Z názvu potom zmiznú slová Royal Dutch a skupina ponesie len stručný názov Shell Plc. 

Cieľom zmien sú lepšie výsledky pre akcionárov

Na firmu tlačí hedžový fond Third Point, ktorý má v Shelle podiel a ktorý sa snaží presadiť zásadné zmeny. Tvrdí napríklad, že zjednodušenie podnikovej štruktúry bude znamenať, že firma bude schopná dosahovať vyšší zisk, a tým pádom bude prinášať aj lepšie výsledky pre akcionárov. Third Point taktiež navrhol, aby sa Shell rozdelil do niekoľkých menších firiem. Management Shellu ale prešiel do protiútoku a uviedol, že presvedčený, že jeho podnikanie funguje lepšie, keď sú všetky časti skupiny pohromade.

Postupný odklon od uhľovodíkov

Shell, rovnako ako ďalšie veľké ropné spoločnosti v Európe, si stanovil cieľ postupného odklonu od uhľovodíkov, aby vyhovel silnejúcim požiadavkám na ochranu životného prostredia. Na jar prehral spor s klimatickými aktivistami a súd v Haagu vtedy firme nariadil, aby svoje globálne emisie uhlíka do konca roku 2030 znížila o 45 percent v porovnaní s rokom 2019. Firma plánuje viac investovať do slnečnej a veternej energie, proti súdnemu verdiktu sa bráni.

Krok firmy zjednotiť akciové triedy bude znamenať, že vznikne väčší objem kmeňových akcií, ktoré potom Shell bude môcť ľahšie odkupovať, keď to uzná za vhodné. S akciami podniku sa ale ďalej bude obchodovať na burzách v Amsterdame, Londýne a New Yorku, tak ako doteraz.

„Zjednodušenie je navrhnuté tak, aby sa posilnila konkurencieschopnosť Shellu a zrýchlila ako výplata peňazí akcionárom, tak aj stratégia stať sa podnikom s nulovými emisiami," uviedla firma. "Súčasná spletitá akciová štruktúra podlieha obmedzeniam a v dlhodobom výhľade už nemusí vyhovovať."

Holandská vláda nesúhlasí

Návrh vyžaduje súhlas aspoň 75 percent akcionárov. Firma k tomu zvolala valné zhromaždenie, ktoré sa bude konať 10. decembra v Rotterdame. S návrhom zmien ale nie je spokojná holandská vláda.

„S manažmentom spoločnosti Shell rokujeme o dopadoch tohto plánu na pracovné miesta, na rozhodovanie o kľúčových investíciách a celkovom fungovaní," uviedol minister hospodárstva Stef Blok, do ktorého kompetencie patrí aj ochrana životného prostredia. Firma podľa neho vládu uistila, že do Británie sa presunie len niekoľko najvyšších manažérov a členov riadiaceho tímu.

Takzvanú duálnu akciovú štruktúru sa už vlani rozhodla ukončiť aj spoločnosť Unilever, ktorá sa špecializuje na spotrebný tovar. Aj tá sa rozhodla dať pred Holandskom prednosť Británii.

budova amerického Kapitolu, Washington
Neprehliadnite

Šéfovia Exxonu, Chevronu, BP a Shell vypovedali v Kongrese, opekala ich tam Alexandria „AOC“