Holandský premiér Mark Rutte v piatok oznámil, že krajina sa od soboty vracia k čiastočnému lockdownu a zavádza tri týždne prísnych proticovidových opatrení pre reštaurácie, obchody a športové podujatia.

Takto sa má zastaviť rekordný nárast v prípadoch nákazy koronavírusom. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Pôjde o prvý čiastočný lockdown v západnej Európe v toto zimné obdobie.

Tvrdé obmedzenia podnietili protesty

Keď Rutte predstavil „otravné, rozsiahle a radikálne" obmedzenia, pretože prípady infekcie rekordne stúpli na vyše 16-tisíc denne, protestujúci v Haagu začali odpaľovať petardy a hádzali kamene.

Poriadková polícia použila na rozohnanie demonštrantov vodné delá. Asi 200 sa ich dostalo do potýčok s políciou.

Rutte na tlačovej konferencii povedal, že „tvrdých niekoľko týždňov si vyžaduje situácia, lebo koronavírus je všade, po celej krajine, vo všetkých odvetviach a vo všetkých vekových skupinách".

Vyše 80 percent  zaočkovaných

„Našťastie, obrovská väčšina obyvateľov je zaočkovaná, inak by situácia v nemocniciach bola v týchto chvíľach zúfalá," dodal premiér. Úplne zaočkovaných je 82 percent Holanďanov vo veku nad 12 rokov.

Zhruba 56 percent ľudí, ktorí s covidom ležali v nemocnici, nemalo buď žiadne, alebo malo len čiastočné očkovanie.

Medzi pacientmi na jednotkách intenzívnej starostlivosti bolo toto číslo výrazne vyššie, žiadnu alebo len čiastočnú vakcináciu malo 70 percent z nich.

Bary, reštaurácie, kaviarne a supermarkety budú musieť od soboty nasledujúce tri týždne zatvárať o 20.00 h, pričom obchody, ktoré nie sú nevyhnutné pre život, musia zatvárať o 18.00 h.

Holandský policajt
Neprehliadnite

V Holandsku sa konali protesty, ľudia nesúhlasia s nariadením o požívaní covidpasov

Práca z domu a zavreté športoviská

Ľudia budú môcť prijať doma iba štyroch návštevníkov a dostali odporúčanie pracovať z domu, ak ich prítomnosť na pracovisku nie je úplne nevyhnutná.

Verejné podujatia budú zrušené a futbalové zápasy, vrátane budúcotýždňového zápasu Holandska s Nórskom v kvalifikácii majstrovstiev sveta, sa budú musieť odohrať za zatvorenými bránami.

Školy však zostanú otvorené a ľudia budú môcť opustiť svoje domovy bez obmedzení.

Vláda zhodnotí situáciu 3. decembra a rozhodne, či sú potrebné ďalšie opatrenia, dodal Rutte.

Covidpasy všade

Môže k nim patriť napríklad vyžadovanie covidpasov pri vstupe na pracovisko a návšteva barov a reštaurácií môže byť obmedzená len na ľudí, ktorí sú zaočkovaní alebo ktorí prekonali ochorenie covid-19.

V súčasnosti sú takéto pasy potrebné len pri vstupe do kaviarní, barov a reštaurácií, ale tieto prevádzky sú prístupné aj pre ľudí, ktorí sa preukážu negatívnym testom.

Prípady nákazy koronavírusom prudko stúpli odvtedy, ako vláda pre necelými dvoma mesiacmi, 25. septembra, zrušila všetky proticovidové opatrenia.

EBE 24 Viedeň - Na snímke nový rakúsky spolkový kancelár Alexander Schallenberg skladá prísahu do rúk prezidenta Alexandra Van der Bellena vo Viedni 11. októbra 2021. FOTO TASR/APThe new Austrian Chancellor Alexander Schallenberg is sworn-in by Austrian President Alexander Van der Bellen (not in the picture) in the presidential chancellery in Vienna, Austria, Monday, Oct. 11, 2021. (AP Photo/Lisa Leutner)
Neprehliadnite

Lockdown je otázkou niekoľkých dní, Rakúsko má plán pre nezaočkovaných