Írska letecká spoločnosť Ryanair kvôli cenovým nezhodám ukončila rokovania s americkým výrobcom lietadiel Boeing o dodávke ďalších lietadiel. Ryanair to uviedol v tlačovej správe. Tieto nízkonákladové aerolinky majú z európskych podnikov najviac objednaných strojov 737 MAX. Zaviazali sa odobrať 210 lietadiel MAX 8-200 s kapacitou 197 miest, ktoré má Boeing dodať v nasledujúcich piatich rokoch. Teraz spoločnosti konali o dodávke modeli MAX 10. Ryanair Írska letecká spoločnosť, ktoré majú kapacitu 230 miest. Predpokladal, že ich začne odoberať od roku 2025.

„Obe strany sa dohodli, že už konaním nebudú ďalej strácať čas," uviedol Ryanair. Jeho objednávka by pre Boeing znamenala významnú podporu. Jeho lietadlá radu MAX patrili k najpredávanejším, než boli po dvoch haváriách takmer na dva roky postavené mimo prevádzky. Letecké odvetvie sa okrem toho potýka s dôsledkami pandémie covidu-19.

Let spoločnosti Ryanair bol prerušený pre nevoľnosť desiatok cestujúcich.
Neprehliadnite

Ryanair mal v uplynulom kvartáli medziročne dvojnásobné tržby, jeho strata sa však zväčšila

Minulý týždeň šéf Ryanairu Michael O'Leary spochybnil šancu na rýchlu dohodu. Vyhlásil, že by ho prekvapilo, keby sa Ryanair a Boeing dohodli skôr ako v budúcom roku. V pondelok O'Leary skonštatoval, že Boeing vidí ceny lietadiel optimistickejšie než Ryanair a pripomenul, že iní zákazníci, napríklad britský Jet2 alebo americká Delta Air Lines, si objednali lietadlá u európskeho Airbusu.

Analytici však upozorňujú, že Boeing v posledných mesiacoch dostal niekoľko veľkých objednávok na lietadlá MAX, napríklad na 150 strojov 737 MAX 10 od amerických aeroliniek United Airlines. Americký výrobca podľa nich na základe týchto objednávok nadobudol sebavedomie ohľadom vyšších cien.

Podľa zdrojov z odvetvia sa Ryanair a Boeing nakoniec dohodnú. Ako preťahovanie ohľadom ceny dopadne, to bude čiastočne závisieť na tom, ako sa v najbližších mesiacoch vyvinie snaha obmedziť šírenie koronavírusu, poznamenala agentúra Reuters.