Írska nízkonákladová spoločnosť Ryanair úspešne vstúpila do nového roka, keď v prvom mesiaci zaznamenala rekordný počet pasažierov. Aerolínie tak smerujú k splneniu svojej prognózy, podľa ktorej by rekordný počet cestujúcich mali prepraviť aj za celý obchodný rok. 

Ryanair, najväčšia letecká spoločnosť v Európe z pohľadu počtu cestujúcich, oznámila za január 11,8 milióna prepravených pasažierov. V porovnaní s decembrom to znamená zvýšenie zhruba o 300-tisíc. Výsledok znamená najlepší január v celej histórii sledovania údajov a zároveň prvé zvýšenie počtu prepravených cestujúcich medzi týmito mesiacmi minimálne za desaťročie. Predchádzajúci januárový rekord zaznamenala spoločnosť v roku 2020, keď prepravila 10,8 milióna cestujúcich.

Výsledky za tretí kvartál 

Aerolínie už začiatkom tohto týždňa oznámili výsledky za tretí kvartál obchodného roka 2022/2023, čo predstavuje obdobie od októbra do konca decembra. V ňom sa Ryanair vrátil po stratovom treťom kvartáli predchádzajúceho obchodného roka k zisku.

Za október až koniec decembra zaznamenala firma čistý zisk 202,1 milióna eur. Na porovnanie, v rovnakom období obchodného roka 2021/2022 vykázala stratu 95,8 milióna eur.

Spoločnosť očakáva nový rekord

Tržby medziročne vzrástli o 57 percent na 2,31 miliardy eur, keď spoločnosť prepravila 38,4 milióna cestujúcich. To je o 24 percent viac než za rovnaké obdobie predchádzajúceho roka a nový rekord. Za celý obchodný rok 2022/2023 Ryanair očakáva, že prepraví 168 miliónov cestujúcich, čo by predstavovalo rovnako nový rekord. Ten pôvodný dosiahol 149 miliónov prepravených pasažierov.

Ďalšie dôležité správy

Najväčšie európske nízkonákladové aerolínie Ryanair spustili od pondelka novú leteckú linku Košice – Praha. Z košického letiska ju budú prevádzkovať dvakrát týždenne, v pondelok a v piatok. Na snímke prví cestujúci po pristátí novej linky z Prahy v Košiciach 3. augusta 2020. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Aerolinka Ryanair sa v treťom kvartáli vrátila k zisku, ale vo štvrtom už očakáva stratu