Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair oznámila za 3. štvrťrok súčasného obchodného roka návrat k zisku, k čomu prispel vysoký rast tržieb. Tie sa zvýšili o viac než polovicu, keď ich potiahol nahor zvýšený dopyt po leteckej doprave, ako aj vyššie ceny. Informovali o tom agentúra Reuters a portál RTTNews.

Dopyt po leteckej doprave vzrástol

Aerolínie v pondelok oznámili, že v 3. štvrťroku obchodného roka 2022/2023, čo predstavuje obdobie od októbra do konca decembra, zaznamenali čistý zisk 202,1 milióna eur. Na porovnanie, v rovnakom období predchádzajúceho obchodného roka vykázala spoločnosť stratu 95,8 milióna eur.

Tržby medziročne vzrástli o 57 percent na 2,31 miliardy eur. Prispel k tomu najmä zvýšený počet prepravených cestujúcich, ktorých za október až koniec decembra prepravila spoločnosť celkovo 38,4 milióna. To je o 24 percent viac než za rovnaké obdobie predchádzajúceho roka a nový rekord.

Firma si počas pandémie ponechala svojich pilotov aj palubný personál, zatiaľ čo iné letecké spoločnosti prepúšťali. Táto politika sa Ryanairu vyplatila, keď po otvorení trhov mohla spoločnosť nasadiť dostatočný počet lietadiel na vykrytie vysokého dopytu.

Prepravia rekordný počet cestujúcich?

Za 4. kvartál 2022/2023 však Ryanair očakáva stratu. Dôvodom je, že pre aerolínie kľúčové obdobie veľkonočných sviatkov pripadne na apríl.

Naopak, za celý obchodný rok 2022/2023 Ryanair počíta s upraveným čistým ziskom v rozmedzí 1,325 miliardy až 1,425 miliardy eur, zatiaľ čo pôvodne počítal so ziskom od 1 miliardy do 1,20 miliardy eur. Výsledky budú do veľkej miery závisieť od toho, či vo 4. kvartáli nedôjde k nečakaným udalostiam ako opätovné problémy súvisiace s covidom-19 či vývojom vojny na Ukrajine.

Čo sa týka počtu cestujúcich za celý obchodný rok, spoločnosť očakáva, že za rok do konca marca prepraví 168 miliónov cestujúcich. To by znamenalo nový rekord. Ten pôvodný dosiahol 149 miliónov prepravených pasažierov.

Ďalšie dôležité správy

WA 16 archív Ženeva - Na archívnej snímke z 30. marca 2020 lietadlá britskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti easyJet parkujú na letisku v Ženeve. Nízkonákladová letecká spoločnosť easyJet sa po prvý raz vo svojej 25-ročnej histórii prepadla  do straty v dôsledku koronavírusovej pandémie. FOTO TASR/AP

FILE - In this Monday, March 30, 2020 file photo, a large number of easyJet aircrafts parked on the tarmac of the Geneve Aeroport, in Geneva, Switzerland. British airline easyJet has posted it
Neprehliadnite

Spoločnosti EasyJet sa podarilo znížiť straty. Cestujúci si za let po novom priplácajú