V Rusku naďalej pôsobí približne 65 percent rakúskych firiem, ktoré tam mali zastúpenie pred začiatkom vojny na Ukrajine. Viedenský inštitút pre medzinárodné ekonomické štúdie (WIIW) v stredu upozornil, že Rakúsko sa dostalo výrazne nad celosvetový priemer, keďže v Rusku po zavedení sankcií zostalo iba 39 percent zahraničných spoločností.

Zahraničné firmy, ktoré v Rusku naďalej pôsobia, podnikajú v odvetviach, na ktoré sa nevzťahujú sankcie, napríklad v potravinárskom sektore. Sankciám, naopak, podliehajú sofistikované technológie, ako polovodiče, luxusné tovary alebo produkty, ktoré možno využiť v civilnom aj vojenskom sektore.

Spoločnosti, ktoré sa z Ruska stiahli, tam v roku 2021 vytvorili tržby v hodnote 46 miliárd dolárov (42,43 miliardy eur). To podľa údajov WIIW predstavovalo približne 15 percent celkového obratu zahraničných firiem v Rusku.

Ďalšie dôležité správy

JB 2 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin počúva ruského ministra dopravy Vitalija Savelieva počas ich stretnutia v Moskve 25. marca 2023. Rusko a Čína nevytvárajú vojenskú alianciu a v spojitosti so vzájomnou vojenskou spoluprácou nič neskrývajú. V nedeľu to uviedol ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore pre ruskú štátnu televíziu. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním na ruské médiá. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin listens to Russian Transport Minister Vitaly Sav
Neprehliadnite

Rusko núti odchádzajúce zahraničné firmy prispieť do rozpočtu