Po sérii rokovaní s potenciálnymi investormi zo stredoeurópskeho regiónu sa napokon tím okolo spoluzakladateľa a CEO Martina Budaja dohodol s českým investičným fondom Bohemia Venture Capital. Získané prostriedky chce využiť na „agresívnu obchodnú expanziu“, cez ktorú chce rýchlo vstúpiť na zahraničné trhy.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla ku koncu apríla tohto roka 7,74 percenta. Oproti marcu sa miera evidovanej nezamestnanosti znížila o 0,30 percentuálneho bodu. Medziročne bola miera nezamestnanosti minulý mesiac nižšia o 1,90 percentuálneho bodu. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Premiér Robert Fico zdôraznil, že vo všetkých historických ekonomických ukazovateľoch na tom bolo Slovensko najlepšie za vlád, za ktorými stál Smer-SD. „Najhoršie bolo vtedy, keď vládla pravica,“ tvrdí R. Fico.

Do vesmíru by tento rok na začiatku júna mala letieť prvá slovenská družica. Oznámil to podpredseda organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) Jakub Kapuš. Na obežnú dráhu satelit dopraví India, pôvodne tak mala urobiť americká firma SpaceX vlani v máji.

Rusko vyčíslilo, koľko neonacistov žije v Európe

Zdroj: SITA

Národná rada SR krátko po polnoci prelomila veto prezidenta Andreja Kisku na spornú novelu zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá. Za opätovné schválenie návrhu hlasovalo 81 poslancov a proti bolo 45 zákonodarcov.

Parlament odmietol návrh novely zákona o geodézii a kartografii, ktorým sa ruší možnosť udeľovania pokút za používanie iných ako štandardizovaných geografických názvov v médiách a v kartografických dielach. Trojica poslancov návrhom reagovala na informácie, že Úrad geodézie, kartografie a katastra sa v marci obrátil na redakcie niektorých médií a upozornil ich na povinnosť používania štandardizovaných geografických názvov, ktorá vyplýva zo zákona o geodézii a kartografii. „Je absurdné, aby úrad riešil, či sa v médiách používa termín Veľká Británia, respektíve Británia alebo štandardizovaný názov Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska,“ vyhlásil O. Dostál, ktorý považuje za neprípustné a dokonca protiústavné, aby mohli byť médiá za takúto vec pokutované až do výšky 3 300 eur a pri opakovanom porušení v lehote jedného roka až do výšky 6 600 eur.

Sťažnosť Ladislava Bašternáka proti uzneseniu vyšetrovateľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA, ktorý ho 17. marca obvinil zo zločinu neodvedenia dane a poistného, už bola doručená Úradu špeciálnej prokuratúry, potvrdila to hovorkyňa úradu Jana Tökölyová. Prokurátor po preštudovaní spisu rozhodne, dodala.

Vymenovanie nového ministra financií ČR možno očakávať na budúci týždeň, uviedol na Twitteri hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček. Ivan Pilný pravdepodobne nahradí vo funkcii súčasného ministra financií Andreja Babiša (ANO), ktorého odvolanie žiada premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Škoda na podujatí v Štokholme predstavila nový model. Karoq nahradí Yetiho a názvom sa má priblížiť väčšiemu SUV značky, Kodiaq. Tomu je prispôsobený aj výzor a veľkosť zase predurčuje techniku, ktorú Karoq ponúkne.

KĽDR dlhuje Nemecku zhruba desať miliónov eur na daniach. Uviedol to denník Süddeutsche Zeitung, podľa ktorého komunistický režim nezdanil príjmy z hostela, ktorý vznikol v priestoroch jeho veľvyslanectva v Berlíne.

Rusko vyčíslilo, koľko neonacistov žije v Európe

Zdroj: SITA / AP

Švédska prokuratúra zastavila vyšetrovanie zakladateľa spoločnosti WikiLeaks Juliana Assangea obvineného zo znásilnenia. Informovala o tom v piatok agentúra DPA. J. Assange (45) sa od roku 2012 skrýva na ekvádorskej ambasáde v Londýne, keďže mu hrozí vydanie do Švédska pre údajné znásilnenie. On sám všetky obvinenia popiera.

Viac ako sedem miliónov ľudí v Európe podľa šéfa ruskej bezpečnostnej rady Nikolaja Patrušova členmi neonacistických skupín, povedal pre noviny Rossijskaja gazeta. Šírenie neonacizmu je vraj podľa neho viditeľné predovšetkým na Ukrajine, v Poľsku alebo v pobaltských krajinách. „V Európe dochádza k znovuzrodeniu neonacizmu. Podľa našich informácií sa na územie EÚ nachádza viac ako 500 neonacistických alebo krajne pravicových skupín, ktorých členmi sú predovšetkým mladí ľudia,“ povedal N. Patrušov.

Rusko vyčíslilo, koľko neonacistov žije v Európe

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.