Komplikovaná situácia v ruskej ekonomike si vyžaduje zvláštne úsilie vlády, ale Rusko dopady západných sankcií zvláda, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin pri stretnutí s bieloruským vodcom Alexandrom Lukašenkom v letovisku Soči na brehoch Čierneho mora. Lukašenko od svojho ruského spojenca zvyčajne požaduje nové pôžičky a lacnejšie dodávky ruských surovín.

Rusko odoláva sankciám

„Napriek všetkým problémom by som rád poznamenal, že ruská ekonomika odoláva vplyvu sankcií a odoláva celkom dôstojne. To dokazujú všetky hlavné makroekonomické ukazovatele," povedal Putin podľa ruskej agentúry TASS. Rusko čelí rozsiahlym sankciám západných krajín za svoju nevyprovokovanú agresiu voči susednej Ukrajine. Ruský útok, ktorý sa začal na konci februára, stále pokračuje.

„Samozrejme, všetko je zložité. Všetko, čo sa deje, vyžaduje od ekonomického bloku vlády zvláštnu pozornosť, zvláštne úsilie, ale chcem zdôrazniť, že toto úsilie prináša pozitívny efekt," povedal Putin a dodal, že to sa odráža aj na obchode medzi Ruskom a Bieloruskom, ktorý vlani dosiahol rekordnú úroveň takmer 38,5 miliardy dolárov.

Lukašenko podľa TASS žartoval o tom, že aj ekonomické problémy Západu zavinil Putin. „To, čo sa tam deje, (západné štáty) zjavne podcenili. Užívali si, čítali si svoje médiá a dostali infláciu a ďalšie. Samozrejme, že to 'Putin zavinil'. Tam všetko 'zavinil Putin'," povedal Lukašenko. „O tom sa s nimi vážne porozprávam," zareagoval so smiechom Putin.

Odtrhnutie Ukrajiny

Lukašenko predpovedal, že Kyjev ešte bude prosiť Minsk a Moskvu, aby nepripustili odtrhnutie západu Ukrajiny, na ktorý si podľa bieloruského vodcu ,,robia zálusk" Poliaci.

„Znepokojuje nás, že oni, Poliaci, členovia NATO, sú pripravení ísť a zabrať západnú Ukrajinu, ako bolo pred rokom 1939. Znepokojuje nás to nielen z hľadiska súčasnej bezpečnosti. Je to ich stratégia, ktorá sa dotýka aj západného Bieloruska. Preto máme uši nastražené," vyhlásil Lukašenko. „Ukrajinci nás ešte budú musieť prosiť, aby sme nedovolili (zabráni) západnej časti a ďalších častí od Ukrajiny," dodal.

Rusko už v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym a podporilo separatistov, ktorí na časti východnej Ukrajiny vyhlásili samozvané štátečky. Teraz sa ruské vojská, ktoré do útoku vyrazili vo februári aj z územia Bieloruska, snažia obsadiť celý východ a juh susednej krajiny. Poľsko a ďalšie krajiny Západu dodávajú Kyjevu zbrane a ďalšiu pomoc na to, aby sa Ukrajina mohla účinnejšie brániť agresii a narušeniu svojej územnej celistovsti.

Ukončenie vojny

Západ sa sankciami snaží prinútiť Rusko k ukončeniu agresie. Na sprísnenie sankcií nalieha Varšava, ktorá tiež poskytuje Ukrajine aj vojenskú pomoc a prijala najväčší diel z ukrajinských utečencov pred vojnou. Medzitým ruskí predstavitelia hovoria o pripojení obsadených častí Ukrajiny k Rusku, napríklad tajomník vládnej strany Jednotné Rusko nedávno hovoril o tom, že Rusko je v Chersone navždy.

A ruská vláda nedávno vytvorila zvláštny štáb na rekonštrukciu obsadených území susednej krajiny. Bielorusko sa do ruskej invázie priamo nezapojilo, poskytlo však Rusku svoje územie a základne na útok, a tak západné sankcie postihli aj režim v Minsku.

Ďalšie dôležité správy

WA 31 Mariupol - Ukrajinskí vojaci, ktorí niekoľko týždňov odolávali útokom ruských síl v oceliarniach Azovstaľ, sedia po evakuácii z oceliarní v autobuse v juhoukrajinskom prístavnom meste Mariupol v piatok 20. mája 2022. Rusko tvrdí, že poslalo viac než 900 ukrajinských vojakov z oceliarní Azovstaľ do bývalej trestaneckej kolónie v meste Olenivka nachádzajúcom sa v časti východoukrajinskej Doneckej oblasti, ktorú ovláda Rusko. FOTO TASR/AP 

 
Ukrainian servicemen sit in a bus after leaving Ma
Neprehliadnite

Ukrajinských vojakov, ktorí sa vzdali v oceliarňach Azovstaľ čaká v Rusku súd