Vodca samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Denis Pušilin v pondelok povedal, že ukrajinských bojovníkov, ktorí sa vzdali ruskej armáde v oceliarňach Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol, postavia v Donecku pred súd. S odvolaním sa na správu ruskej agentúry Interfax o tom informuje agentúra Reuters.

Vojakov zadržali

,,Zajatci z Azovstaľu sú zadržiavaní na území Doneckej ľudovej republiky... Plánované je aj zorganizovanie medzinárodného tribunálu na území tejto republiky," povedal Pušilin. Bližšie podrobnosti týkajúce sa toho, akým obvineniam budú zajatí vojaci čeliť, agentúra Interfax neuviedla.

Ukrajinskí vojaci bránili prístavné mesto Mariupol pred ruskými jednotkami 80 dní. Poslednou baštou ich odporu v meste bol práve rozsiahly komplex oceliarní Azovstaľ, kam sa spolu s ukrajinskými vojakmi uchýlili aj stovky civilistov.

Ukrajinskí vojaci, ktorí komplex bránili, začali skladať zbrane a vzdávať sa 16. mája. Presný počet vojakov, ktorí sa vzdali, nie je známy. Mnohí z nich sú údajne príslušníkmi jednotky špeciálneho určenia Azov, ktorý Moskva označuje za nacistický.

Prevzatie úplnej kontroly

Rusko uplynulý piatok oznámilo, že sa vzdali už aj poslední bojovníci brániaci Azovstaľ a že nad oceliarňami tak Moskva prevzala úplnú kontrolu, v dôsledku čoho už ovládla aj celý Mariupol.

Moskva v ostatnom čase zverejnila niekoľko videí a fotografií zajatých vojakov z Azovstaľu, najmä zranených, ktorí sa liečia v nemocniciach. Miesto, kam ich previezli, ani celkový počet zajatcov však nie sú známe. Objavili sa však už správy, že viacerých previezli na územie ovládané separatistami podporovanými Moskvou v Donecku.

Pluk Azov, ktorý vznikol v roku 2014 ako domobrana na boj proti Ruskom podporovaným separatistom, popiera, že by bol nacistický. Kyjev okrem toho opakuje, že prešiel transformáciou a odklonil sa od politických tendencií, ktoré sa mu pripisovali.

Ruské ministerstvo spravodlivosti žiada ruský najvyšší súd, aby túto jednotku označil za teroristickú organizáciu.

Ďalšie dôležité správy

KK15 Mariupol - Na videosnímke ukrajinskí vojaci opúšťajú obliehaný oceliarsky závod Azovstaľ v Mariupole na Ukrajine 18. mája 2022. FOTO TASR/AP
In this photo taken from a video released by the Russian Defense Ministry Press Service on Wednesday, May 18, 2022, shows Ukrainian servicemen after they left the besieged Azovstal steel plant in Mariupol, Ukraine. (Russian Defense Ministry Press Service via AP)
Neprehliadnite

Zachráňte si životy a zastavte obranu mesta, vyzýva ukrajinský veliteľ