Rusko a Čína sú na najlepšej ceste vytvoriť „alianciu“, a to aj napriek obavám, že to Západ v čase ruskej agresie voči Ukrajine bude pokladať za provokáciu, povedal podľa Newsweeku predstaviteľ Pentagónu pre obrannú politiku Colin Kahl.

Svet by mal „rátať s tým, že rusko-čínske vzťahy sa prehĺbia,“ povedal v utorok pre Defense News Kahl, pričom podotkol, že spoločné manévre oboch krajín, ktoré sa konali v septembri, sú dôkazom, že vzťah medzi Pekingom a Moskvou je viac ako iba „povrchný“.

Bude aliancia

„Skutočne sú oveľa ochotnejší (Číňania) dávať najavo, že to celé speje k aliancii“, takže už nepôjde len o „povrchné partnerstvo“, dodal Kahl. Napriek tomu, že v čase, keď sa začiatkom februára ruské vojská sústreďovali na hraniciach s Ukrajinou, šéf Kremľa Vladimir Putin a čínsky líder Si Ťin-pching spečatili svoje „bezhraničné“ partnerstvo, Čína je stále „nervózna“ z toho, aby v tomto partnerstve nezašla priďaleko.

„(Čína nebude) robiť priveľa a príliš otvorene, aby podporila ruské ozbrojené sily. Napriek tomu, že ide o bezhraničný vzťah, myslím si, že Čína je z toho vzťahu nervózna, prinajmenšom z toho, aby sa verejne nehovorilo o priveľa jeho aspektoch,“ priblížil Kahl.

Najviac hračiek nepomôže

Kahl len mávol rukou nad obavami, že prehlbujúce sa vzťahy medzi Ruskom a Čínou vyvolať nové preteky v zbrojení ako v časoch studenej vojny s tým, že Spojené štáty by si skôr mali zachovať schopnosť, aby v prípade útoku vedeli protivníkovi zasadiť odvetný úder.

„Nejde o súťaž, keď zvíťazí to dieťa, ktoré zomrie s najviac hračkami,“ vysvetlil Kahl. „Nemali by sme to brať tak, že Rusko má 2 000 jadrových zbraní, Čína 1 000 a Spojené štáty 3 001,“ vysvetlil na príklade Kahl.

Ďalšie dôležité správy

Si Ťin-pching Jair Bolsonaro Naréndra Módí  Cyril Ramaphosa Vladimir Putin
Neprehliadnite

Washington dokáže svojou agendou osloviť len tradičných spojencov, BRICS rozširuje svoj vplyv