Rusko bude mať na začiatku budúceho roka hotový prototyp platformy digitálneho rubľa a plánuje otestovať používanie digitálneho rubľa. Až potom rozhodne o prípadnom zavedení digitálnej meny. Uviedla to dnes guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullinová.

Zapojených 12 inštitúcií

List Izvestija počas víkendu s odvolaním na zdroje z ministerstva hospodárstva, centrálnej banky a ruského parlamentu uviedol, že platforma pre digitálny rubeľ bude pripravená už v decembri a experiment so spustením digitálnej meny sa uskutoční v niekoľkých etapách, v rámci ktorých sa bude rozširovať zoznam operácií a zvyšovať počet účastníkov projektu.

EU
Neprehliadnite

Digitálne euro čaká dlhá strastiplná cesta ku vzniku

Celkom do nej má byť v súčastnosti zapojených 12 finančných inštitúcií.

Potrebná zmena zákonov

List upozornil, že so zavedením digitálnej meny bude potrebné upraviť najmenej osem federálnych zákonov a päť zákonníkov – občiansky, daňový, rozpočtový, trestný a správny. Držitelia digitálnych rubľov a skutočných peňazí musia mať rovnaké práva.

Najväčší pokrok v zavedení digitálnej meny centrálnej banky zatiaľ urobila Čína, ktorá testuje digitálny jüan, alebo eCNY, vo veľkých mestách, vrátane Šen-čenu, Pekingu a Šanghaja. Ani Čína však zatiaľ nestanovila harmonogram oficiálneho zavedenia digitálnej meny, napísala agentúra Reuters.

Igor Matovič
Neprehliadnite

I.Matovič sa zúčastnil na zasadnutí Euroskupiny, zdôraznil udržateľnosť financií