Ruská centrálna banka v piatok (10. 9.) zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu, už piaty raz v tomto roku. Rozhodnutie je v súlade s očakávaniami, keďže miera inflácie sa drží na vysokej úrovni, rozsah zvýšenia však zaostal za odhadmi ekonómov. Banka zároveň dodala, že v nasledujúcom období je možné ďalšie zvýšenie sadzby.

Centrálna banka informovala, že kľúčovú úrokovú sadzbu zvýšila o 25 bázických bodov na 6,75 percenta. Je to piate zvýšenie sadzby od marca tohto roka, keď v reakcii na vývoj inflácie začala menovú politiku pritvrdzovať. V danom období dosiahla medziročná miera inflácie 4,25 percenta a prekonala tak inflačný cieľ centrálnej banky, ktorý banka stanovila na 4 percentá.

Inflácia zrýchľovala naďalej a v auguste dosiahla 6,7 percenta. K 6. septembru sa spotrebiteľské ceny ešte mierne zvýšili a miera inflácie dosiahla 6,74 percenta.

Centrálna banka však prekvapila rozsahom zvýšenia hlavnej úrokovej sadzby, ktorý bol miernejší, než sa predpokladalo. Väčšina analytikov oslovených agentúrou Reuters očakávala, že po zvýšení hlavnej sadzby na júlovom zasadnutí až o 100 bázických bodov z 5,5 na 6,5 percenta ju banka teraz zvýši aspoň o 50 bázických bodov. Nasledujúce zasadnutie ruskej centrálnej banky je stanovené na 22. októbra.

ruský rubeľ peniaze dôchodok penzia vyplácanie ukrajinský pas
Neprehliadnite

Inflácia v Rusku sa zrýchľuje, centrála banka musela zvýšiť úrokovú sadzbu už po tretí raz