Ruské banky zaznamenali za minulý rok rekordný zisk, keď zotavenie ekonomiky po uvoľnení protipandemických opatrení zvýšilo dopyt po realitných aktívach a úveroch. Poukázali na to údaje ruskej centrálnej banky.

Ako banka uviedla, zisk ruského bankového sektora dosiahol vlani rekordných 2,4 bilióna rubľov (27,71 miliardy eur).

Bankový trh podporil vývoj ekonomiky

Firemné úvery sa zvýšili o 11,7 percenta, retailové pôžičky o 23 percent a hypotekárne portfólio zaznamenalo rast o 30 percent. TASR o tom informovala na základe správy agentúry Reuters.

Ruský bankový trh podporil vývoj ekonomiky, ktorá podľa vládnych údajov po poklese o 2,7 percenta v roku 2020 vzrástla vlani o 4,5 percenta. Prispel k tomu najmä výrazný rast cien ropy, na ktorej je ruské hospodárstvo stále vysoko závislé.

Očakáva sa ďalší rast zisku ruských bánk

Aj v tomto roku očakáva centrálna banka rast zisku ruských bánk na viac než 2 bilióny rubľov, objem zisku by však mal byť o niečo nižší než v roku 2021, povedal Alexander Danilov, riaditeľ oddelenia pre dohľad. Tempo rastu ovplyvní sprísňovanie menovej politiky, ktorá pribrzdí dopyt po úveroch.

Výnosy ruských vládnych dlhopisov denominovaných v rubľoch (OFZ) zaznamenali v januári prudký rast, pod čo sa podpísalo zvýšenie napätia medzi Ruskom a západnými krajinami pre vývoj situácie na Ukrajine. Ruská centrálna banka napriek tomu nepredpokladá, že by táto situácia ruský bankový sektor ohrozila.

Ďalšie dôležité správy

Inštalácia na NBS bola iba do 5. decembra.
Neprehliadnite

Banky ďalej kráčajú k vysokým ziskom, ale dôvod na veľký optimizmus nemajú