Ruská banka Sberbank (sídlo na sníme) oznámila rast zisku o takmer tri štvrtiny na rekordných viac než 1,2 bilióna rubľov. Pod prudký rast sa podpísalo oživenie ekonomiky po pandemickom roku 2020.

Banka v piatok informovala, že za rok 2021 dosiahla podľa ruských účtovných štandardov rekordný zisk 1,24 bilióna rubľov (14,32 miliardy eur). V porovnaní s rokom 2020 to predstavuje rast o 74,7 percenta.

Silný vplyv pandémie

Sberbank si na rok 2020 pôvodne stanovila cieľ zisku na úrovni 1 bilión rubľov. Za tým však zaostala po tom, ako ekonomickú aktivitu obmedzil nástup pandémie nového koronavírusu a ekonomika klesla zhruba o 3 percentá, čo bol najvýraznejší pokles za posledné roky. Zisk Sberbank za daný rok nakoniec dosiahol 709,9 miliardy rubľov.

Naopak, v 3. kvartáli minulého roka vykázala ruská ekonomika rast o 4,3 percenta, k čomu prispeli najmä vysoké ceny komodít, od vývozu ktorých je ruské hospodárstvo vysoko závislé. Za celý rok 2021 sa očakáva rast ruskej ekonomiky o 4,5 percenta.

Sberbank dodala, že úvery firmám vzrástli vlani o 9,9 percenta a osobné pôžičky o 25,8 percenta. To pomohlo banke zvýšiť čisté príjmy z úrokov o 12,3 percenta. Celoročné výsledky podľa medzinárodných účtovných štandardov by Sberbank mala zverejniť 2. marca.

Na snímke predseda SaS Richard Sulík počas tlačovej konferencie na tému Zakročili sme proti postrachu developerov vo štvrtok 21. januára 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Sberbank už netrvá na akciách Slovenských elektrární do záruky