Rusko a Spojené štáty nevedú dialóg o Ukrajine, vyhlásil v utorok námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov. Zdôvodnil to „odlišnými prístupmi“, informovala stanica CNN s odvolaním sa na ruskú agentúru RIA Novosti.

Rusko a USA sa v názoroch rozchádzajú

„Nie som si vedomý žiadneho deeskalačného smerovania v súvislosti s tým, čo sa deje na Ukrajine. Vôbec nič o tom neviem. So Spojenými štátmi nevedieme dialóg na tému Ukrajiny, pretože naše prístupy sú radikálne odlišné,“ povedal Riabkov podľa tlačovej agentúry TASS.

Ako opísal, Washington a Moskva si pravidelne vymieňajú signály o tom, ako jednotlivé strany vnímajú kroky toho druhého. Poukázal však na to, že rozdielnosť prístupov a nejednotnosť argumentov nevedie k rozvoju dialógu o situácii na Ukrajine.

Riabkov pripustil obnovenie strategického dialógu

„Američanom vysielame signály, že ich línia eskalácie a stále hlbšieho zapájania sa do tohto konfliktu prináša so sebou hrozné následky,“ dodal Riabkov s tým, že „riziká rastú“.

Pripustil, že existuje šanca na obnovenie strategického dialógu s USA, avšak len vtedy, ak si Washington uvedomí, že „by nemalo dochádzať k jednostrannému vnucovaniu určitých pozícií.“

Podľa Riabkova situácia na Ukrajine neovplyvňuje ruský postoj ohľadom jadrového zastrašovania, a to napriek „nepretržitým špekuláciám“ USA o ruskej „nezodpovednej jadrovej rétorike“.

Ďalšie dôležité správy

In this photo taken on Tuesday, May 13, 2014, a sticker reading
Neprehliadnite

USA majú údajne obavy, že Rusko by na Ukrajine mohlo použiť chemické zbrane