Americký prezident Joe Biden bude pravdepodobne čoskoro čeliť predvolaniu zo strany republikánov, ktorí v nedávnych voľbách získali väčšinu v Snemovni reprezentantov Kongresu Spojených štátov a majú eminentný záujem začať vyšetrovanie Bidenovej administratívy, píše Newsweek.

Republikánska strana ovládne Snemovňu a jej vplyvné výbory 3. januára, pričom už dávnejšie vyhlasuje, že má v záujme vyšetriť viacero záležitostí vrátane obchodných aktivít Bidenovho syna Huntera.

Práve vyšetrovanie Hunterových finančných záležitostí bude pravdepodobne viesť k predvolaniu prezidenta po tom, čo ho republikáni vo výbore pre dohľad a vládnu reformu minulý týždeň obvinili, že o svojej angažovanosti v obchodných aktivitách Huntera Bidena nehovoril pravdu.

Budú tvrdí

„Chcem, aby bolo jasno. Ide o vyšetrovanie Joea Bidena. Na to sa v budúcom Kongrese tento výbor zameria,“ povedal republikánsky kongresman Joe Comer, ktorý sa pravdepodobne stane predsedom výboru pre dohľad a reformu. Republikáni v Snemovni reprezentantov vznášajú voči americkému prezidentovi závažné obvinenia, podľa ktorých J. Biden „zneužíval verejné funkcie na presadzovanie finančných záujmov svojej rodiny“.

Viacerí politickí analytici sa zhodujú v názore, že nová republikánska väčšina v Snemovni pravdepodobne urobí všetko pre to, aby obchodné aktivity Huntera Bidena začala vyšetrovať, a to najmä pod tlakom krídla Republikánskej strany, ktoré podporuje bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Cez syna chcú dostať otca

„Dúfajú, že sa im podarí dokázať, že Hunter Biden páchal trestnú činnosť, a ak budú mať šťastie aj to, že Joe Biden, keď bol vo funkcii viceprezidenta, mu v nej pomáhal a z jeho trestných činov profitoval,“ povedal politológ z Univerzity v Britskej Kolumbii Paul Quirk.

Prezident Biden akúkoľvek účasť na synových obchodných aktivitách popiera, pričom hovorca Rady Bieleho domu označil vyšetrovanie za „politicky motivované útoky plné dávno vyvrátených konšpiračných teórií“.

Ďalšie dôležité správy

Voľby do oboch komôr Kongresu USA
Neprehliadnite

Americkí republikáni získali väčšinu v Snemovni reprezentantov, Senát ale patrí demokratom