Leto roku 2012 bolo v eurozóne poriadne horúce. Napriek vytvorenému eurovalu neexistovala istota, či periférne krajiny menovej únie neskrachujú. Nervózni investori pokračovali vo výpredaji talianskych a španielskych dlhopisov. Európsky projekt potreboval viac ako euroval.

Ako sa zrodil Super Mario

Všetko sa zmenilo z dňa deň. Nový guvernér Európskej centrálnej banky Mario Draghi 26. júla verejne vyhlásil, že zachráni euro za každú cenu. Myslel na nový program nákupu dlhopisov, pomocou ktorého by centrálna banka nakupovala neobmedzené množstvo dlhopisov postihnutých krajín.

„Verte mi, bude to stačiť,“ dodal prezident Európskej centrálnej banky. Investorom nebolo viac treba. V sekundách euro spolu s periférnymi dlhopismi výrazne posilnili a európska dlhová kríza sa preklopila k svojmu záveru. M. Draghi si vyslúžil titul Super Mario.

Mario Draghi
Zdroj: Sean Gallup
Mario Draghi

Napriek tomu, že ECB nikdy nemusela k tomuto kroku siahnuť, slová M. Draghiho sa zapíšu do histórie ako najvplyvnejšia komunikácia centrálneho bankára vôbec. O odhodlaní centrálnej banky zachrániť euro ani po takmer dekáde nikto nepochybuje.

Kým situácia v eurozóne ako celku sa od európskej dlhovej krízy dramaticky zlepšila, o situácii v Taliansku sa to povedať nedá. Tretia najväčšia ekonomika EÚ je krajinou s dlhodobo najnižším ekonomickým rastom a kvôli zlej demografii a obrovskému dlhu aj s najhoršou perspektívou.

Italian Government Consultations Ahead Of A New Appointment As Prime Minister
Neprehliadnite

Kvôli fondu obnovy padla prvá vláda. Politické hašterenie o peniaze má prekvapujúce riešenie

Obľúbený technokrat padol

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa