Schválenie myšlienky Fondu obnovy a odolnosti si vyžiadalo niekoľko samitov a maratónov rokovaní. Napriek silnému odporu šetrných štátov sa v júli dohodlo vytvorenie 750-miliardového balíka.

Očakávania sú obrovské. Objem fondu tvorí síce iba päť percent hrubého domáceho produktu eurozóny, no pokiaľ by sa jeho prostriedky využili efektívne, dokázal by naštartovať dlhodobejší ekonomický rast.

Podľa výpočtov Európskej centrálnej banky by efektívne využitie zdrojov dokázalo navýšiť HDP eurozóny strednodobo o viac ako percento. Maximum by dosiahlo v roku 2025, a to o 1,5 percenta. Zaplátala by sa tak trvalá strata na ekonomickom produkte, ktorú spôsobila pandémia.

Greek Flag In Athens
Neprehliadnite

Eurozónu čaká najväčšia reforma v histórii. Dlhové brzdy a pakty stability sú neudržateľné

Ekonomická teória je jedna vec, politická prax druhá. Taliansko, ktoré je najväčším príjemcom fondu ukázalo, že prekonať hašterenie ohľadom použitia prostriedkov sa môže stať hlavnou politickou témou. Dokonca tak silnou, že na nej padne aj vláda.

V utorok bol technokratický premiér Giuseppe Conte donútený podať demisiu. Padla tak 66. talianska vláda od druhej svetovej vojny. Dôvod bol prozaický – z vlády odstúpila menšia koaličná strana bývalého premiéra Mattea Renziho kvôli rozporom ohľadom použitia prostriedkov z fondu.

M. Renzi obvinil G. Contiho zo zlého manažovania procesov, chýbajúcich detailov reforiem a potrebných míľnikov na získanie peňazí. Využitie 200-miliard eur z balíka pomoci sa oddialilo. Ak sa čoskoro nepodarí vytvoriť novú vládu, čo zďaleka nie je isté, následky pre Taliansko budú veľké.

Fond obnovy a odolnosti bol pritom vytvorený primárne pre Taliansko a Španielsko. Domáce politické hry zatiaľ zohrávajú dôležitejšiu rolu ako ekonomická potreba. Podobne je to aj v iných krajinách. Napríklad na Slovensku.

Oslo Attempts To Return To Normal After The Extremeist Attack
Neprehliadnite

Šetrenie a nízke dane sú zastarané koncepty. Tri ekonomické lekcie pre slovenskú vládu

Politikárčenie

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa