Medziročný rast inflácie v Nemecku sa v januári 2023 mierne zrýchlil, keďže vplyv jednorazovej dotácie na energie v decembri sa vytratil. Ukázali to vo štvrtok predbežné údaje spolkového štatistického úradu Destatis.

Analytici, ktorých oslovila spoločnosť FactSet, však očakávali, že miera inflácie stúpne viac, na 8,9 percenta.

V medzimesačnom porovnaní vzrástli spotrebiteľské ceny v Nemecku v januári o 1 percento, čo kontrastuje s ich poklesom o 0,8 percenta v decembri, keď spolková vlády poskytla jednorazovú dotáciu na účty za plyn a teplo pre všetky domácnosti a malé a stredné podniky.

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP), ktorý sa v celej Európskej únii určuje na základe jednotnej metodiky, v Nemecku v januári klesol na 9,2 percenta z 9,6 percenta v decembri. Medzimesačne sa HICP zvýšil o 0,5 percenta. Ekonómovia pritom odhadovali, že harmonizovaná inflácia vzrastie v januári medziročne o 10 percent a medzimesačne o 1,2 percenta.

Ďalšie dôležité správy

JB 6 Amsterdam - Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová (vpravo), viceprezident ECB Luis de Guindos (vľavo) a prezident Holandskej banky (DNB) Klaas Knot (uprostred) počas tlačovej konferencie ohľadne monetárnej politiky počas ich návštevy v Amsterdame 9. júna 2022. FOTO TASR/AP

Christine Lagarde, European Central Bank President, behind blue lectern, Vice-President Luis de Guindos, left, and Netherlands Bank (DNB) President Klaas Knot, second left, explain the Governi
Neprehliadnite

ECB môže úroky výrazne zvýšiť aj v máji, všetko závisí od jadrovej inflácie