Najvyšší európsky súd v utorok podporil európske mestá, ktoré chcú obmedziť krátkodobé prenájmy súkromných bytov a domov cez platformy, ako je napríklad Airbnb. Mestá sa tak snažia vyriešiť krízu v oblasti bývania. Radnice v Paríži, Amsterdame, Barcelone, ale aj v New Yorku, obviňujú Airbnb zo zhoršenia bytovej situácie a nedostatku voľných bytov. Najmä pre obyvateľov s nízkym príjmom, ktorých tieto praktiky vytláčajú z miest. Francúzsko je po Spojených štátoch druhým najväčším trhom Airbnb.

Rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie (CJEU) prišlo po tom, keď francúzsky súd požiadal o radu v prípade dvoch parížskych vlastníkov bytov, ktorým mestské úrady udelili pokutu za to, že cez Airbnb prenajímali bez povolenia svoje druhé nehnuteľnosti. Majitelia bytov a domov v Paríži sú totiž povinní oznámiť úradom prenájom svojej druhej rezidenčnej nehnuteľnosti. Francúzska metropola obmedzuje tiež krátkodobý prenájom súkromných bytov a domov na 120 dní v roku.

openspace, kancelaria, homeoffice
Neprehliadnite

Bývanie sa v krátkej budúcnosti zmení na kancelárie

Luxemburský súd uviedol, že opatrenie Paríža je opodstatnené, pretože je primerané, materiálne a geograficky obmedzené a nevzťahuje sa na prenájom vlastných alebo primárnych domov. Podľa sudcov sú vnútroštátne právne predpisy o povolení na opakované krátkodobé ubytovanie dočasnej klientely, ktorá v nehnuteľnostiach nebýva, v súlade s právnymi predpismi Európskej únie (EÚ).

,,Boj proti dlhodobému nedostatku nájomného bývania predstavuje závažný dôvod týkajúci sa verejného záujmu, ktorý takúto legislatívu odôvodňuje," uviedli sudcovia. Platforma Airbnb, ktorá nebola účastníkom prípadu, tvrdí, že rozhodnutie nebude mať takmer žiadny vplyv na jej pôsobenie v Paríži, pretože veľká väčšina hostiteľov v meste prenajíma svoje vlastné alebo primárne domy. Nie je jasné, aká je situácia v iných mestách, pretože Airbnb neposkytuje tieto údaje. Prísnejšie pravidlá pre Airbnb a ďalšie platformy na krátkodobý prenájom presadzuje združenie 22 európskych miest. Obviňujú ich, že zvyšujú ceny rezidenčných nehnuteľností ich premenou na de facto hotely.