Poškodenie plynovodov Nord Stream je „aktom medzinárodného terorizmu", uviedol podľa vyhlásenia Kremľa ruský prezident Vladimir Putin v telefonáte so svojím náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom. Turecký prezident na šéfa Kremľa naliehal, aby podnikol kroky na zníženie napätia medzi Ruskom a Ukrajinou, píše agentúra Reuters.

Podľa Ukrajiny je Moskva zodpovedná za škody

„Rusko túto záležitosť predkladá na naliehavé prerokovanie v Bezpečnostnej rade OSN," píše sa vo vyhlásení Kremľa ohľadom poškodenia plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2. Tento týždeň sa objavili správy o nových problémoch s plynovodmi vedúcimi z Ruska do Nemecka - dánske a švédske úrady informovali o únikoch z plynovodov. Podľa Európskej únie aj politikov z jednotlivých európskych krajín stoja za ich poškodením úmyselné útoky.

Rusko odmietlo, že by bolo zodpovedné za škody. Kremeľ označil za „absurdné" obvinenie Ukrajiny, že Moskva ničí svoju infraštruktúru, aby prehĺbila energetickú krízu v Európe a vyvolala na Západe pred zimou paniku, napísala agentúra DPA.

Erdogan vyzval Putina, aby predĺžil dohodu o vývoze obilia

Putin ďalej Erdoganovi povedal, že je potrebné realizovať istanbulský dohovor o vývoze obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov ako celok - teda, že treba odstrániť prekážky pre dodávky potravín a hnojív na svetové trhy z Ruska, vyplýva z vyhlásenia Kremľa.

Erdogan v tomto ohľade vyzval ruského vodcu, aby dohodu o vývoze obilia predĺžil. Dohovor dojednaný medzi OSN, Tureckom, Ukrajinou a Ruskom vyprší podľa Reuters v novembri a môže byť predĺžený, ak jej signatári budú súhlasiť.

Západ odmieta uznať anexiu ukrajinských území

Turecký prezident podľa vyhlásenia svojej kancelárie tiež spomenul plány Moskvy na anexiu ukrajinských regiónov, s čím Ankara nesúhlasí. Požiadal Putina, aby dal šancu mierovým rokovaniam.

Kremeľ plánuje na piatkovej ceremónii pripojiť k Rusku medzinárodne neuznávanú Doneckú a Luhanskú ľudovú republiku (DNR a LNR) na východe Ukrajiny a tiež Chersonskú a Záporožskú oblasť, ktorých časti ruské invázne sily okupujú.  Moskvou dosadené úrady narýchlo usporiadali hlasovanie o pripojení k Rusku, ktorá Západ a Kyjev označuje za sfalšované a odmieta uznať aj Ruskú anexiu ukrajinských území.

Turecko udržiava blízke vzťahy s Moskvou aj s Kyjevom.

Ďalšie dôležité správy

EBE 36 Brusel - Na snímke zľava americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas tlačovej koferencie po stretnutí v sídle aliancie v Bruseli 9. septembra 2022.  FOTO TASR/AP

U.S. Secretary of State Antony Blinken, left, and NATO Secretary General Jens Stoltenberg participate in a media conference after a meeting of NATO ambassadors at NATO headquarters in Brussels, Friday, Sept. 9, 2022. (Jonathan Ernst, Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

NATO pohrozilo, že úmyselný útok na infraštruktúru spojencov vyvolá ráznu reakciu