Všetky v súčasnosti dostupné informácie naznačujú, že ide o výsledok úmyselných, bezohľadných a nezodpovedných sabotážnych činov, uvádza sa vo vyhlásení Severoatlantickej aliancie, ktoré cituje spravodajská televízia Sky News.

„Ako spojenci sme sa zaviazali pripraviť sa na nátlakové využívanie energie a iné hybridné taktiky zo strany štátnych a neštátnych aktérov, odrádzať od nich a brániť sa proti nim. Na akýkoľvek úmyselný útok proti kritickej infraštruktúre spojencov by sme reagovali jednotnou a rozhodnou reakciou," píše sa vo vyhlásení. 

Viacerí komentátori poukázali na to, že presné miesto úniku je významné, keďže sa nachádza tesne za územím členov NATO.

K jednému z únikov došlo len niečo vyše kilometra od teritoriálnych vôd Dánska, ktoré sa rozprestierajú 12 námorných míľ za jeho pobrežím, na ostrove Bornholm.

„Výbuchy sa odohrali veľmi blízko dánskych teritoriálnych vôd, ale nie v nich, pretože by to znamenalo územie NATO," povedal v stredu počas diskusie v Centre pre strategické a medzinárodné štúdie vo Washingtone poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau.

NATO a Európska únia v stredu varovali pred potrebou chrániť kritickú infraštruktúru, pričom pod otvoreným morom sa nachádzajú stovky kilometrov plynovodov, ropovodov a telekomunikačných káblov.

Ďalšie dôležité správy

Ceny plynu v Európe vzrástli pre problémy na ruských potrubiach
Neprehliadnite

Poškodeným plynovodom Nord Stream nemusí ruský plyn prúdiť do Nemecka už nikdy