Prokuratúra predložila súdu podľa médií ďalší dôkaz v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Ide o analýzu komunikácie dvoch obžalovaných, ktorých súd vlani v prípade oslobodil. O odvolaní prokurátora voči spomínanému verdiktu bude budúci týždeň rozhodovať Najvyšší súd.

Denník Sme napísal, že nový znalecký posudok sa týka analýzy komunikácie podnikateľa Mariana Kočnera a jeho známej Aleny Zsuzsovej, ktorý vyšetrovatelia získali z podnikateľovho telefónu. Z prepisov, ktoré už predtým unikli do médií, vyplýva, že časť komunikácie medzi Kočnerom a jeho známou Zsuzsovou bola v šifrách. Súd sa na možný skutočný význam komunikácie odmietol prizerať a Kočnera oslobodil spod obžaloby z objednania Kuciakovej vraždy a oslobodil tiež Zsuzsovú.

Pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej z objednávky ktorej je obžalovaný Marián Kočner. Očakávaneho rozsudku sa zúčastnilo mnoho slovenských aj zahraničných médii. Na snímke je Marián Kočner.
Neprehliadnite

Najvyšší súd bude rozhodovať vo veci vraždy Jána Kuciaka 15. júna

Podľa záznamov Kočner napríklad krátko pred Kuciakovou vraždou poslal Zsuzsovej správu, v ktorej bola číslica 50, ďalej symbol smrtky a anglické slovo „soon" (čoskoro). Tlač predtým písala o tom, že Kočner deň po Kuciakovej vražde vybral zo svojho účtu v banke 50-tisíc eur a dal ich Zsuzsovej, čo vraj bola súčasť odmeny za vraždu. Kočner a Zsuzsová pred súdom popreli, že sa ich komunikácia týkala prípravy vraždy reportéra.

„Dospeli sme k záveru, že tieto osoby chceli zástupným používaním výrazov generovať ich viacznačnost, význam komunikácie zahmliť a zámerne šifrovať tak, aby zostal prvoplánovo nepochopený treťou stranou," citovalo Sme vyjadrenie kolektívu znalcov z Univerzity Komenského v Bratislave.

Nový posudok bol pôvodne vypracovaný pri vyšetrovaní podozrení z prípravy vrážd terajšieho generálneho prokurátora aj šéfa elitnej zložky prokuratúry, v ktorom je Zsuzsová jednou z obvinených.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) počas tlačového brífingu k Bezpečnostnej stratégii SR na 23. schôdzi parlamentu v Bratislave vo štvrtok 28. januára 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Kuciak a Kušnírová až do svojej tragickej smrti neúnavne hľadali pravdu, tvrdí Korčok

Advokát Roman Kvasnica, ktorý zastupuje matku Kušnírovej, portálu Aktuality.sk povedal, že spomínaný posudok má zásadný význam v prípade vraždy reportéra a jeho partnerky. Prokuratúra už skôr predložila odvolaciemu súdu ďalšie dôkazy, medzi nimi aj analýzu pohybu Kočnera a Zsuzsovej po Kuciakovej vražde.

Dvaja z pôvodne piatich obvinených v prípade vraždy Kuciaka a Kušnírovej, vrátane vraha Miroslava Marčeka, predtým priznali vinu a boli potrestaní dlhoročným väzením. Súd zatiaľ neprávoplatne uznal vinným Tomáša Szabóa, ktorý svojmu bratrancovi Marčekovi podľa obžaloby pomáhal nielen pri vražde novinára a jeho partnerky, ale aj pri lúpežnej vražde iného podnikateľa.