Po zavedení nástrojov umelej inteligencie ChatGPT klesla zamestnanosť počítačových programátorov v Spojených štátoch na najnižšiu úroveň od roku 1980, teda ešte pred vznikom internetu v jeho dnešnej podobe.
Počet programátorov je teraz nižší, než bol počas vytvárania populárnej hry Pac-Man, uvádza správa Washington Post, ktorá vychádza z údajov prieskumu aktuálnej populácie Bureau of Labor Statistics.
V roku 1980 totiž existovalo viac ako 300-tisíc pracovných miest v oblasti programovania. Počas dot-com boomu na začiatku roku 2000 sa počet pracovných miest vyšplhal nad 700-tisíc pracovníkov, no v súčasnosti sa tento počet znížil na polovicu.
Zamestnanosť v Spojených štátoch vzrástla o takmer 75 percent v období od roku 1980 do 2025, avšak pracovné miesta pre programátorov sa výrazne zredukovali. Programátori sa najnovšie odlišujú od softvérových vývojárov, ktorí sa zaoberajú navrhovaním riešení medzi programátormi a inžiniermi.
Očakáva sa, že počet pracovných miest v oblasti softvérového vývoja vzrastie o 17 percent medzi rokmi 2023 a 2033, pričom pracovné miesta pre programátorov podľa prognózy Bureau of Labor Statistics klesnú o desať percent.
Od zavedenia ChatGPT v roku 2022 tak došlo k poklesu o 27,5 percenta zamestnanosti v oblasti programovania. Tento pokles v počte pracovných miest je spájaný s nárastom využívania nástrojov AI, čo môže podľa odborníkov signalizovať, že technológia AI začne nahrádzať niektoré pracovné pozície programátorov.
Niektoré spoločnosti už priznali, že AI ovplyvňuje ich rozhodnutia pri nábore a prepúšťaní zamestnancov. Generálny riaditeľ spoločnosti Meta, Mark Zuckerberg, v januári uviedol, že AI môže nahradiť aj prácu stredne pokročilých inžinierov.
Ďalšie dôležité správy
