Proces so Zoltánom Andruskóm, minulý rok odsúdeným za úkladnú vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, v prípade ekonomickej trestnej činnosti je pred samosudkyňou Okresného súdu (OS) Bratislava V naplánovaný na polovicu decembra.

Ako vyplýva z rozpisu práce OS Bratislava V, verejné pojednávanie s rozhodnutím je naplánované na 14. decembra. V tejto kauze pred bratislavským nižším súdom okrem Zoltána Andruská čelí obžalobe z krátenia dane a poistného spoluobžalovaný Ján M. Naposledy sa vo veci konalo koncom septembra. Vtedy z hlavného pojednávania, ako aj niekoľkokrát v minulosti, bola vylúčená verejnosť. V prípade dokázania viny obom obžalovaným hrozí trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov.

kocner
Neprehliadnite

Zverejnili rozsudok. Prečo sú Kočner a Zsuzsová nevinní?

Zoltána Andruskóa odsúdil Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku minulý rok 30. decembra na trest 15 rokov odňatia slobody za úkladnú vraždu Kuciaka a jeho snúbenice Kušnírovej. Rozsudok bol právoplatný vzhľadom na to, že Zoltán Andruskó súhlasil s dohodou o vine a treste. ŠTS však vtedy neschválil dohodu o vine a treste medzi Zoltánom Andruskóm a prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Ten mu navrhoval pôvodne trest desať rokov odňatia slobody. V prípade vraždy novinára Kuciaka bol sprostredkovateľom.

Od augusta minulého roka čelí Zoltán Aandruskó spolu s ďalšími osobami obvineniu v príprave vrážd prokurátora ÚŠP Maroša Žilinku, prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica. Od októbra tohto roku je vo veci stíhaný aj podnikateľ Dušan K. Ten mal pripravovať vraždy a na trestnom čine sa zúčastniť ako objednávateľ.