Americká spoločnosť Airbnb, ktorá sprostredkováva ubytovanie v súkromí, zvýšila cenové rozpätie primárnej verejnej ponuky akcií (IPO) na 56 až 60 dolárov z pôvodne stanovených 44 až 50 dolárov za kus. S odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou o tom informuje denník The Wall Street Journal (WSJ). Nové cenové rozpätie by celý podnik ohodnotilo asi na 39 až 42 miliárd dolárov. Keď pritom firma v apríli získala financie od súkromných investorov, bola ocenená iba na 18 miliárd dolárov.

Airbnb chce v rámci primárnej ponuky predať 51,9 milióna akcií a pri cene 60 dolárov za kus by mohla získať cez tri miliardy dolárov. S akciami podniku by sa malo vo štvrtok začať obchodovať na americkom trhu Nasdaq. Pôjde o jednu z najväčších a najočakávanejších primárnych ponúk akcií v Spojených štátoch v tomto roku, upozornila agentúra Reuters.

Cestovanie bolo počas koronakrízy výrazne obmedzené.
Neprehliadnite

Prvé oficiálne dáta: Turizmus v EÚ prišiel o polovicu prenocovaní v porovnaní s vlaňajškom

Spoločnosť Airbnb plánuje cenou na trhu Nasdaq pod symbolom ABNB. O vstupe firmy na burzu v tomto roku sa hovorilo dlho, plán ale brzdila kríza koronavírusu, kvôli ktorej sa podnikanie firmy prudko prepadlo. V treťom štvrťroku sa ale firme už podarilo dostať do zisku, ktorý predstavoval 219 miliónov dolárov. Za deväť mesiacov tohto roka ale podnik vykázal stratu 697 miliónov dolárov.

Airbnb sídli v San Franciscu a svoje služby začal oficiálne ponúkať 11. augusta 2008 pod názvom AirBed & Breakfast (nafukovací matrac & raňajky), ktorý potom skrátila na Airbnb. Teraz firma ponúka ubytovanie zhruba vo 13-tisíc mestách vo viac ako 180 krajinách. Medzi investormi Airbnb patria okrem iného herec Ashton Kutcher, investičné firmy General Atlantic, TPG, Hillhouse Capital či Vanquard Group a Fidelity Investments.