Podpora povinného očkovania proti ochoreniu covid-19 na Slovensku mierne rastie. Tých, ktorí schvaľujú povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľstva, je približne rovnako ako tých, ktorí toto opatrenie odmietajú. Vyplýva to z prieskumu Ako sa máte, Slovensko?

Za povinné očkovanie pre všetkých, ktorým to umožňuje zdravotný stav, je 38,9 percenta respondentov. Odmieta ho 52,1 percenta z nich. Deväť percent opýtaných nevie túto otázku posúdiť. Podpora takéhoto všeobecného povinného očkovania mierne narástla z júlových 31,2 percenta na decembrových 38,9 percenta.

Povinné očkovanie pre vybrané skupiny

Za povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľstva, teda napríklad pre ľudí nad 65 rokov, zdravotníkov, zamestnancov DSS, policajtov či napríklad učiteľov, je 46 percent respondentov. Naopak, odmieta ho 45,8 percenta opýtaných.

Na snímke zľava minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SAS), ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas tlačovej konferencie k plánu obnovy a reformnej jeseni v Bratislave 4. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Hegerova vláda sa pripravuje na povinné očkovanie, Lengvarský a Kolíková dostali úlohu

Povinné očkovanie vybraných skupín obyvateľstva väčšinovo schvaľujú voliči politických strán Progresívne Slovensko (90,2 percenta), OĽANO (80 percent), SaS (71,8 percenta) a Sme rodina (50,8 percenta). Pomerne veľkú podporu má i medzi voličmi Hlas-SD (44,6 percenta).

Sporné odmeňovanie zaočkovaných 

S odmeňovaním zaočkovaných ľudí starších ako 60 rokov sumou 200, respektíve 300 eur, súhlasí 32,9 percenta respondentov. Nesúhlasí s ním 52,5 percenta opýtaných.

Viac ako polovica nezaočkovaných opýtaných (50,6 percenta) by zvolila zaplatenie 300 eurovej pokuty a 21,4 percenta respondentov by radšej chcelo uhradiť časť liečebných nákladov. Až 28 percent nezaočkovaných respondentov by sa však pri nutnosti voliť z týchto dvoch alternatív radšej dali zaočkovať.

Poukazy v hodnote 500 eur ako motivácia pre seniorov pri očkovaní by sa mohli zmeniť na menšiu sumu a vyplácať by sa mali v hotovosti pri tretej dávke vakcíny proti ochoreniu COVID-19.
Neprehliadnite

K neočkovaným bude smerovať len malá časť peňazí z Matovičovej motivácie

So zatváraním škôl nesúhlasia

Z prieskumu tiež vyplýva, že so súčasným lockdownom viac respondentov súhlasí, ako nesúhlasí. Plošné zatvorenie škôl podporuje iba o niečo viac ako tretina respondentov.

Prieskum sa uskutočnil od 12. do 16. decembra na vzorke 1 000 respondentov. Iniciovala ho prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.

matovic
Neprehliadnite

Treba zaviesť lockdown pre ľudí nad 60 rokov, ak omikron udrie v plnej sile, tvrdí Matovič