Nemecké podniky plánujú v budúcom roku rozširovať svoje aktivity v Afrike, okrem iného aj v energetickom sektore. Zvýšenie investícií v Afrike plánujú viac ako dve pätiny nemeckých firiem, ktoré na tomto kontinente podnikajú. Vyplýva to z výsledkov prieskumu nemecko-africkej obchodnej asociácie.

„Dáva to zmysel, pretože tento kontinent sa stále nachádza na rastovej trajektórii,“ uviedol šéf asociácie Christoph Kannegiesser. V minulom roku nemecké podniky podľa spolkového ministerstva hospodárstva investovali v Afrike asi 1,6 miliardy eur. Z toho asi 1,1 miliardy eur smerovalo do subsaharskej Afriky, uviedla agentúra Reuters.

Snaha o zníženie závislosti od Ruska

Nemecko, ktoré je najväčšou ekonomikou v Európe, sa po začatí ruského útoku na Ukrajinu podobne ako ďalšie európske krajiny snaží znížiť svoju závislosť od ruského plynu. Podľa Kannegiessera v tejto súvislosti ponúka energetický sektor v Afrike veľké príležitosti, napríklad v oblasti skvapalneného zemného plynu (LNG) a takzvaného zeleného vodíka.

Nový byrokratický zákon

Asociácia vyzýva nemeckú vládu, aby podnikanie nemeckých firiem v Afrike poskytla väčšiu podporu, napríklad zlepšením podmienok pri vládnych zárukách za investície. Kritizuje tiež nový nemecký zákon, ktorý od veľkých podnikov požaduje, aby robili kroky proti porušovaniu ľudských práv a znečisťovaniu klímy. Zákon je podľa asociácie kontraproduktívny, pretože zvyšuje byrokratickú záťaž.

Ďalšie dôležité správy

Automobilka
Neprehliadnite

Vyše 60 percent priemyselných združení v Nemecku očakáva nepriaznivý rok 2023