Počet mŕtvych pri pondelkovom výbuchu v multifunkčnej hale v severoanglickom Manchesteru stúpol z 19 na 22. Oznámila to v utorok ráno polícia. Útok podľa bezpečnostných zložiek spáchal pravdepodobne jeden človek, ktorý po výbuchu zahynul.

Záchranná zdravotnícka služba uviedla, že do nemocníc dopravila 59 ľudí a viacero osôb ošetrila na mieste. Podľa svedkov bolo na koncerte veľké množstvo detí. Speváčka je podľa hovorcu jej hudobného štúdia v poriadku.

Britská premiérka Theresa Mayová uviedla, že úrady sa snažia zistiť podrobnosti ohľadne výbuchu, ku ktorému podľa nej polícia pristupuje ako k „otrasnému teroristickému útoku“.

„Všetky naše myšlienky patria obetiam a rodinám tých, ktorí boli zasiahnutí,“ uviedla T. Mayová vo svojom vyhlásení. Vláda v Londýne sa podľa nej snaží zistiť „úplné podrobnosti o tom, čo polícia pokladá za hrozný teroristický útok“.

Nemenovaní americkí predstavitelia povedali agentúre Reuters, že podľa prvých známok by za explóziou mohol stať samovražedný útočník. Ak by sa potvrdilo, že ide o teroristický čin, išlo by o najhorší útok v Británii od júla 2005, keď štyria islamisti zabili v metre a v autobuse 52 ľudí, uviedla agentúra Reuters.

V Spojenom kráľovstve už dlhšiu dobu platí štvrtý stupeň protiteroristickej pohotovosti, najvyšší je piaty. Polícia uviedla, že reagovala na správy o explózii krátko po 22:35 miestneho času (23:35 SELČ). Podľa usporiadateľov došlo k výbuchu vo verejnom priestore haly mimo koncertnej sály. Na miesto dorazili pyrotechnici, ktorí neskôr vykonali preventívne kontrolovanú explóziu podozrivého predmetu.

Hala v Manchestri bola otvorená v roku 1995 a má kapacitu 21 000 miest. Stanica neďaleko haly bola po správach o explózii evakuovaná a železničná doprava bola prerušená. Zástupca regionálnej polície v Manchestri Ian Hopkins vyzval obyvateľov, aby sa postihnutému miestu vyhýbali a umožnili tak príchod a odchod vozov záchrannej služby. Zverejnil tiež dve telefónne čísla. Na prvé z nich podľa neho môžu volať ľudia, ktorí sa obávajú o osud svojich blízkych, druhé môžu využiť tí ľudia, ktorí postrehnú niečo podozrivé.

Pri explózii na koncerte v Manchestri zomrelo 22 ľudí

Zdroj: SITA / AP

Podľa jednej svedkyne bolo počuť silnú explóziu na konci koncertu. Na twitteri sa objavilo video s utekajúcim a kričiacimi fanúšikmi, napísala agentúra Reuters. „Boli sme na ceste von a keď sme stáli priamo pri dverách, došlo k silnej explózii,“ povedala agentúre Reuters jedna z účastníčok koncertu. „Bol chaos. Všetci bežali a kričali a snažili sa dostať preč,“ dodala. Televízia Sky News uviedla, že Konzervatívna strana premiérky Mayovej v reakcii na explózii v Manchestri pozastaví kampaň pred predčasnými voľbami vypísanými na 8. júna. Uviedla tiež, že Mayová na dnes zvolá vládny bezpečnostný výbor.

Zastupiteľský úrad SR v Londýne je v priamom kontakte s manchesterskou políciou, ale zatiaľ, žiaľ, nie sú žiadne podrobnejšie informácie o zranených či obetiach výbuchu na koncerte speváčky Ariany Grande v Manchestri. Uviedol to riaditeľ tlačového odboru slovenského ministerstva zahraničných vecí Igor Skoček.

Danko navštívil miesto pár hodín pred útokom

V hale v britskom Manchestri bol len niekoľko hodín pred výbuchom aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko. So synmi tam navštívil športové podujatie. Rodinám obetí vyjadril úprimnú sústrasť.

„O to viac prežívam tento ohavný čin, že len pár hodín pred výbuchom som tam bol so svojimi synmi. To, čo sa udialo a stále sa deje okolo nás, je absolútne nepochopiteľné a smutné,“ reagoval A. Danko.

Poznamenal, že aj keď sa mnohokrát bezpečnostné opatrenia javia ako prehnané, práve v takýchto okamihoch si treba uvedomiť, že prevencia v boji proti terorizmu je viac ako potrebná.

Svetoví lídri vyjadrili sústrasť

Francúzska vláda vyjadrila sústrasť rodinám obetí pondelkového teroristického útoku v britskom meste Manchester, ktorý si vyžiadal najmenej 22 mŕtvych. Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo vyhlásení uviedol, že jeho krajina bude ďalej spolupracovať s Britániou v boji proti terorizmu. E. Macron potvrdil, že bude o vzniknutej situácii hovoriť s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Solidaritu vyjadrila aj starostka Paríža Anne Hidalgová. Paríž má vlastné neblahé skúsenosti s terorizmom - v novembri 2015 islamskí fanatici zaútočili na koncertnú halu Bataclan a iné miesta metropoly, pričom zabili 130 ľudí.

Francúzsky premiér Edouard Philippe vyzval občanov Francúzska, aby boli obozretní, a útok v Manchestri označil za "ohavný zločin". „Najzbabelejšia forma terorizmu udrela znova, berúc si za cieľ dejisko koncertu,“ uviedol.

Austrálsky premiér Malcolm Turnbull sa vyjadril o výbuchu v Manchester Arene ako o „brutálnom útoku na mladých ľudí“ žijúcich kdekoľvek vo svete. Tento incident je obzvlášť odporný a strašný, pretože sa zdá, že bol zámerne zacielený na tínedžerov, uviedol M. Turnbull v pléne austrálskeho parlamentu.

Na sociálnej sieti Twitter reagoval aj kanadský priemiér Justin Trudeau.

Canadians are shocked by the news of the horrific attack in Manchester tonight. Please keep the victims & their families in your thoughts.

— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) 23. mája 2017

Nemecká vládla vyjadrila sympatie s Britániou prostredníctvom svojho ministra zahraničných vecí Sigmara Gabriela, ktorý na sociálnej sieti Twitter napísal: „Strašné správy z Manchestru! Myslíme na našich britských priateľov. Sme jednotní. Podobne sa vyjadril aj hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Ruský prezident Vladimír Putin označil pondelkový atentát pri koncerte v britskom Manchestri za „cynický a neľudský“. Dodal, že je pripravený viac spolupracovať s Britániou na boji proti terorizmu, a to ako na bilaterálnej, tak medzinárodnej úrovni. Z vyhlásenia Kremľa citovala agentúra AFP. V. Putin tiež vyjadril britskej premiérke Therese Mayovej „úprimnú sústrasť“. „Dúfame, že strojcami útoku neujdú trestu, aký si zaslúži,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Sústrasť od prezidenta i premiéra

Prezident Andrej Kiska poslal sústrastný telegram britskej kráľovnej Alžbete II. v súvislosti s útokom v Manchestri.

„Vaše Veličenstvo, tragická správa o útoku v Manchestri, ktorý zapríčinil straty na životoch nevinných ľudí a mnoho ďalších zranení vo mne vyvoláva hlboké pobúrenie a smútok. Útok nasmerovaný voči mladým ľuďom a deťom je mimoriadne zbabelým a hanebným činom. V súvislosti s touto tragédiou, prijmite prosím, aj v mene občanov Slovenskej republiky, vyjadrenie mojej hlbokej sústrasti a úprimnej účasti na smútku, ktorý prežíva Vaša krajina, rodiny a blízki obetí,“ uviedol A. Kiska v telegrame s tým, že Slovensko stojí po boku Spojeného kráľovstva a spojencov v boji proti globálnej hrozbe terorizmu a všetkým formám extrémizmu.

Sústrastný telegram predsedníčke vlády Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Therese Mayovej poslal aj predseda vlády SR Robert Fico. Informovala o tom hovorkyňa predsedu vlády SR Beatrice Szabóová. „Vaša Excelencia, s hlbokým smútkom som prijal správu o tragických udalostiach, ktoré sa stali včera v Manchestri a vyžiadali si mnohé obete, vrátane detí. Vláda Slovenskej republiky najostrejším možným spôsobom odsudzuje tento zbabelý teroristický čin namierený proti nevinným ľuďom a popierajúci všetky normy humánnosti,“ uviedol v telegrame R. Fico s tým, že Slovensko a jeho obyvatelia stoja v tejto ťažkej chvíli pri britskom národe.