Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell odsúdil plánované vojenské cvičenie čínskej armády v okolí Taiwanu, ktoré Peking ohlásil v reakcii na nedávnu návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane. Za „nezodpovedné" označili tieto manévre aj Spojené štáty.

„Neexistuje žiadne opodstatnenie na to, použiť návštevu (Pelosiovej) ako zámienku na agresívne vojenské aktivity v Taiwanskom zálive. Pre zákonodarcov z našich krajín je medzinárodné cestovanie normálne a rutinné," uviedol Borrell na Twitteri.

EÚ a ASEAN varujú pred možnými dôsledkami

Šéf zahraničnej politiky EÚ sa v súčasnosti nachádza v Kambodži na schôdzke šéfov diplomacií Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN). Ministri 10-členného združenia ASEAN pritom k tejto záležitosti taktiež vydali spoločné vyhlásenie. Uviedli v ňom, že súčasná situácia v Taiwanskom zálive môže viesť k „destabilizácii regiónu a v konečnom dôsledku tiež k vážnej konfrontácii, otvorenému konfliktu a nepredvídateľným dôsledkom".

USA dúfajú, že sa bude Čína správať zodpovedne

Usporiadanie čínskeho vojenského cvičenia pri Taiwane nepovažujú za správne ani Spojené štáty. „Vždy, keď armáda vykonáva aktivity, ktoré zahŕňajú možné testovanie rakiet, nacvičovanie paľby, bzučanie stíhačiek na nebi a pohyb lodí po mori, existuje možnosť vzniku nejakého incidentu," uviedol poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. Zároveň vyjadril nádej, že Čína sa bude správať zodpovedne.

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať. Peking vníma cesty zahraničných predstaviteľov na Taiwan ako prejav uznania nezávislosti ostrova. Návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov, ktorá sa skončila v stredu, preto vníma ako provokáciu.      

Ďalšie dôležité správy

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová (vľavo) a  podpredseda taiwanského parlamentu Cchaj Čch'-čchan počas stretnutia v Tchaj-peji na Taiwane 3. augusta 2022.
Neprehliadnite

Čína nemôže svetovým vodcom brániť v cestách na Taiwan, povedala Pelosiová