Čína nemôže vysokým svetovým predstaviteľom brániť v cestách na Taiwan, uviedla predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová po návšteve ostrova. Počas krátkeho utorkového pobytu na Taiwane sa zišla s prezidentkou Cchaj Jing-wen a navštívila parlament.

Ostrá reakcia a streľba

Jej cesta vyvolala ostrú reakciu Číny, ktorá vzápätí oznámila začatie vojenských cvičení s ostrou streľbou v okolí ostrova.

Na zvýšené napätie medzi Čínou a Taiwanom dnes reagovali ministri zahraničia skupiny veľkých svetových ekonomík G7, ktorí Čínu vyzvali, aby riešila napätie v oblasti Taiwanskej úžiny mierovým spôsobom, napísala agentúra Reuters. Dodali, že čínska reakcia hrozí zvýšením napätia a destabilizáciou regiónu.

Taiwan sa nemôže zúčastniť celosvetových stretnutí

„Je smutné, že Taiwan sa kvôli námietkam čínskej komunistickej strany nemôže zúčastniť celosvetových stretnutí, naposledy Svetovej zdravotníckej organizácie,“ uviedla Nancy Pelosiová vo vyhlásení.

„Môžu síce brániť Taiwanu vo vysielaní jeho vedúcich predstaviteľov na svetové fóra, nemôžu však brániť svetovým predstaviteľom ani nikomu inému v ceste na Taiwan, aby vzdali úctu jeho prekvitajúcej demokracii, vyzdvihli jeho mnohé úspechy a potvrdili náš záväzok k pokračujúcej spolupráci,“ dodala predsedníčka americkej snemovne, ktorá z Taiwanu mieri do Južnej Kórey a následne do Japonska.

USA mu dodávajú zbrane

Peking považuje demokratický Taiwan za vzbúrenskú provinciu a za legitímnu súčasť svojho územia. Podľa oficiálnej politiky „jednej Číny“ na ostrove neexistuje samostatná politická entita.

Taiwan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastnú vládu a demokratické zriadenie, zatiaľ čo v pevninskej Číne pokračuje režim jednej strany.


Spojené štáty ostrovný štát oficiálne neuznávajú, udržujú s ním ale obchodné vzťahy a sú jeho najväčším dodávateľom vojenskej techniky.

Ďalšie dôležité správy

Lídri skupiny G7 a spoločná fotografia na zámku Elmau.
Neprehliadnite

Krajiny G7 vyzvali Čínu na mierové riešenie napätia v Taiwanskom prielive