Ministri zahraničných vecí krajín skupiny G7 v stredu vyzvali Čínu, aby napätú situáciu okolo Taiwanu vyriešila mierovým spôsobom. Reagovali tak na zvýšené napätie v Taiwanskom prielive, ktoré vzniklo v súvislosti s návštevou predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane. TASR informuje podľa správy agentúry Reuters.

Cestovať do zahraničia je bežné

„Neexistuje žiadne opodstatnenie použiť návštevu (Pelosiovej) ako zámienku na agresívnu vojenskú aktivitu v Taiwanskom prielive. Pre zákonodarcov z našich krajín je normálne a bežné cestovať do zahraničia,“ uviedli šéfovia diplomacií krajín G7 vo vyhlásení zverejnenom v Nemecku. Dodali, že reakcia Číny na túto návštevu predstavuje riziko zvýšenia napätia a destabilizácie regiónu.

Peking považuje Taiwan za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať. Pelosiovej cestu považuje Čína za provokáciu, za ktorú USA „zaplatia“.

Na zníženie napätia v Taiwanskom prielive, ktoré vyvolala návšteva americkej predsedníčky Snemovne reprezentantov, vyzvala v stredu aj Európska komisia.

Ďalšie dôležité správy

PK 3 archív Káthmandú - Na archívnej snímke z 26. marca 2022 čínsky minister zahraničných vecí Wang I sa zúčastnil na stretnutí v Káthmandú v Nepále. Wang I v stredu 30. marca uviedol, že Čína je ochotná spolupracovať s Ruskom na tom, aby vzájomné vzťahy posunuli na
Neprehliadnite

Čína sa vyhráža potrestaním každého, kto ju bude urážať