Predaj čipov v roku 2022 by mal vzrásť takmer o 10 percent, očakáva poisťovňa pohľadávok Euler Hermes.

Výrobcov čipov podporila pandémia a štrukturálne zmeny v ekonomike, ktoré spôsobila, a patria medzi výhercov pandemickej éry. Očakáva sa, že expanzia v odvetví bude pokračovať aj počas tohto roka.

Tržby by mali stúpnuť

,,Aktuálny polovodičový cyklus túruje na plné obrátky, odkedy sa odvetvie v roku 2019 dostalo zo svojej najhoršej recesie," uviedli analytici Euler Hermes.

WA 16 Si-an - Zdravotný pracovník v špeciálnom ochrannom odeve odoberá vzorky počas testovania na ochorenie COVID-19 v testovacom centre v meste Si-an na severozápade Číny v utorok 21. decembra 2021. Čínske úrady v stredu 22. decembra 2021 nariadili uzatvoriť 8-miliónové mesto Si-an po náraste prípadov nákazy koronavírusom. FOTO TASR/AP 

In this photo released by China's Xinhua News Agency, a worker wearing a protective suit collects a throat swab sample at a COVID-19 testing site in Xi'an in n
Neprehliadnite

Výrobu čipov v Číne ohrozujú koronavírusové reštrikcie, varujú Samsung a Micron

Tržby z predaja polovodičov by mali v roku 2022 stúpnuť o ďalších 9 percent a prvýkrát prekonať hranicu 600 miliárd dolárov, prognózujú experti Euler Hermes. V roku 2021 tržby odvetvia vyskočili o 26 percent na 553 miliárd dolárov.

Zvýšia sa výrobné kapacity

Mesiace trvajúci nedostatok polovodičov zasiahol mnoho odvetví, od automobilového priemyslu po výrobu herných konzol. Výrobcovia totiž nedokážu pokryť zvýšený dopyt v súvislosti s tým, ako sa globálna ekonomika zotavuje z koronakrízy.

Bosch
Neprehliadnite

Kríza v dodávkach čipov bude pokračovať aj v roku 2022, uviedol šéf Bosch

Veľkí producenti čipov, ako napríklad tajwanský TSMC, už ohlásili plány zvýšiť výrobné kapacity. Tradične však trvá niekoľko rokov, kým sa nové závody dostanú do prevádzky.