Nedostatok čipov v automobilovom priemysle sa tak skoro neskončí a firmy budú s týmto problémom zápasiť aj v budúcom roku. Povedal to nastupujúci šéf nemeckej firmy Bosch Stefan Hartung.

„Povedzme si na rovinu, čipovú krízu sa zatiaľ zažehnať nepodarilo," povedal Hartung v rozhovore pre časopis Focus, ktorý zverejnila agentúra DPA. Vedenie firmy Bosch, najväčšieho dodávateľa automobilových komponentov na svete, prevezme Hartung od januára po Volkmarovi Dennerovi.

Čipová kríza negatívne ovplyvní aj nemeckú vládu

„Celý nemecký priemysel je vysoko závislý na vyriešení problémov v dodávateľskom reťazci. Každý jeden chýbajúci čip môže znamenať, že systém riadenia, a teda auto ako celok, nie je možné vyrobiť. Toto nás bude stáť dosť energie aj v roku 2022," dodal Hartung.

auto
Neprehliadnite

Čipová kríza skresala výrobu áut v Nemecku na úrovne desaťročí dozadu

Kríza v dodávkach polovodičov sa pravdepodobne odrazí aj na plnení cieľov novej nemeckej vládnej koalície. Práve v dôsledku problémov v dodávkach čipov hrozí, že sa nepodarí splniť jej cieľ mať na nemeckých cestách do roku 2030 okolo 15 miliónov elektrických áut.

JB 18 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz počas predstavenia ministrov Sociálnodemokratickej strany (SPD) v novej nemeckej vláde v Berlíne 6. decembra 2021. Scholz, ktorý sa má tento týždeň stať novým nemeckým kancelárom a nahradiť tak v úrade Angelu Merkelovú, predstavil v pondelok zloženie svojej vlády. Informovala o tom agentúra AFP, pričom nový kabinet označila za prvý rodovo vyvážený v Nemecku a podotkla, že kľúčové posty v ňom obsadia ženy.
Neprehliadnite

Nemecko vloží do klimatického fondu 60 miliárd eur, chce investovať aj do elektromobility

„Toto nebude možné, ak sa celosvetový problém dodávateľského reťazca nepodarí čoskoro vyriešiť. A to nehovorím iba o automobilovom priemysle," povedal Hartung.

Elektrická energia by mala byť zelená

V súvislosti s cieľmi pri elektrických autách je nový šéf firmy Bosch celkovo skeptický.

„Toto si vyžaduje nielen suroviny, batérie a dopyt, ktorý zasa do veľkej miery závisí od nabíjacej infraštruktúry, ale aj od sociálnych zmien a technologickej transformácie," uviedol Hartung. Navyše, ako dodal, aj samotná elektrická energia, ktorú tieto vozidlá využívajú, by mala byť zelená.

Koncept Audi Skysphere.
Neprehliadnite

Čipová kríza by mohla spomaľovať výrobu v automotive ešte v roku 2022