Nová nemecká vláda schválila v pondelok dodatočný rozpočet, ktorý jej umožní poskytnúť klimatickému a transformačnému fondu 60 miliárd eur financovaných z nového dlhu a zabezpečiť tak viac investícií na prechod k zelenej ekonomike.

Dlhová brzda je pozastavená

Doplnkový rozpočet, ktorý jednomyseľne schválil kabinet kancelára Olafa Scholza, nasmeruje 60 miliárd eur z tohtoročného nevyužitého dlhu schváleného v rámci federálneho rozpočtu do vládneho klimatického a transformačného fondu na budúce výdavky.

KK29 Berlín - Na snímke Olaf Scholz reaguje po jeho zvolení za nového kancelára na zasadnutí nemeckého spolkového snemu (Bundestag) 8. decembra 2021 v Berlíne. Za nového nemeckého kancelára zvolili poslanci Spolkového snemu (Bundestagu) v stredu Olafa Scholza zo Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), ktorý z celkových 707 odovzdaných hlasov získal 395. FOTO TASR/AP
Olaf Scholz of the Social Democrats reacts after he was elected new German Chancellor in the German Parliament Bundestag in Ber
Neprehliadnite

Angela Merkelová po 16 rokoch končí vo funkcii kancelárky, nahradí ju demokrat Olaf Scholz

Rozpočtový manéver, na ktorom sa minulý mesiac dohodli stredoľaví sociálni demokrati (SPD), výdavkom naklonení zelení a fiškálne opatrnejší slobodní demokrati (FDP) v ich koaličnej zmluve, umožní maximálne využiť dočasné pozastavenie tzv. dlhovej brzdy v Nemecku počas pandémie nového koronavírusu.

Nový minister financií a líder FDP Christian Lindner môže vďaka tomuto kompromisu presadzovať návrat k pravidlu dlhovej brzdy od roku 2023 a pritom stále umožniť viac verejných investícií potrebných na zníženie emisií uhlíka v najväčšej európskej ekonomike.

Kritické verejné investície

Koalícia chce použiť tieto finančné prostriedky na kritické verejné investície do opatrení na ochranu klímy – od nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá až po lepšie izolované domy, a tiež do digitalizácie ekonomiky.

Okrem dodatočných 60 miliárd eur financovaných z dlhu vláda v budúcom roku nasmeruje do svojho klimatického a transformačného fondu približne 18 miliárd eur z daňových príjmov, najmä z ekologických daní a zo systému obchodovania s emisiami oxidu uhličitého (CO2).

Výstavba plynovodu Severný prúd 2 bola dokončená
Neprehliadnite

Plynovod ako rukojemník politiky? Severný prúd 2 nemôže byť teraz schválený, tvrdí Nemecko

Scholzova vládna koalícia súhlasila s použitím mimoriadnej klauzuly o pozastavení dlhovej brzdy aj v roku 2022, už tretí rok po sebe. A umožní nové pôžičky vo výške 100 miliárd eur. To prispeje k bezprecedentnému novému čistému dlhu Nemecka vo výške 130 miliárd eur v roku 2020 a 240 miliárd eur v roku 2021.

Od roku 2023 sa plánuje nová vládna koalícia vrátiť k pravidlu dlhovej brzdy, ktoré je zakotvené v ústave a obmedzuje nové pôžičky len na nepatrný zlomok výkonu ekonomiky.

nemecko
Neprehliadnite

V manželstve s Nemeckom potrebujú firmy obnoviť sľub